Najnowszy SONDAŻ: PiS na czele z wyraźną przewagą. Lewica w Sejmie. Fatalny wynik Konfederacji

Sejm podczas głosowania. / foto: PAP
Sejm podczas głosowania. / foto: PAP

Najnowszy sondaż IBRiS uwzględniający ostatnie połączenia na polskiej scenie politycznej nie pozostawia złudzeń. Mimo afery związanej z marszałkiem Markiem Kuchcińskim PiS pozostaje wyraźnie na czele. Do Sejmu weszłyby cztery ugrupowania.

W ostatnim czasie opinia publiczna żyła głównie aferą związaną z lotami marszałka Kuchcińskiego. Ta jednak nie zaszkodziła rządzącemu Prawu i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 41 procent poparcia, co przełożyłoby się ponownie na samodzielną większość.

Pozostałe wyniki nie napawają optymizmem. Partie mniej lub bardziej wspierające LGBT oraz proponujące socjalne zmiany mogą liczyć odpowiednio na 27 procent w przypadku Koalicji Obywatelskiej oraz 11.5 procent w przypadku sojuszu partii lewicowych (SLD, Wiosna, Razem).

Do Sejmu weszłaby jeszcze Koalicja Polska, czyli połączenie PSL-u i Kukiz’15, które może liczyć na 6.5 procent. Fatalny wynik zanotowała Konfederacja Wolność i Niepodległość, którą wskazało jedynie 3 procent badanych. Na szarym końcu badania znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy, którzy również zapowiedzieli ogólnopolski start.

Źródło: Rzeczpospolita