Miliony na auta dla ministrów. Tyle wydają poszczególne resorty z naszych pieniędzy

Auto SOP wożące premiera Mateusza Morawieckiego/fot. PAP/Darek Delmanowicz
Auto SOP wożące premiera Mateusza Morawieckiego/fot. PAP/Darek Delmanowicz

MSZ od początku kadencji PiS wydało na eksploatację swoich aut 2,6 mln zł, jak wynika z informacji opublikowanych przez ten resort. Najmniejsze koszta w tej dziedzinie poniosło ministerstwo gospodarki morskiej i przedsiębiorczości.

Pytania o koszty obsługi samochodów skierował do ministerstw poseł PO Wojciech Król. Chodzi o okres od listopada 2015 roku do czerwca 2019 roku. Uwzględniono w odpowiedziach nie tylko własne auta urzędów, ale też wynajmowane od zewnętrznych firm.

Na pierwszym miejscu znajduje się MSZ. Obecnie dysponuje ono 53 pojazdami i utrzymuje 39 kierowców. W podanym okresie czasu łączny koszt eksploatacji samochodów wyniósł 2,6 mln zł.

Do wyłącznej dyspozycji, samochód służbowy przysługuje tylko Kierownictwu MSZ. Pozostałe samochody obsługują poszczególne biura i departamenty – odpowiedział wiceminister Piotr Wawrzyk.

Ministerstwo infrastruktury korzysta z 27 aut. Służą one też Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych i Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

25 samochodów należy do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Jednak tylko 15 z nich jest dopuszczonych do ruchu. Pozostałe mają zostać „zlikwidowane”.

Ministerstwo rolnictwa i finansów wydały po 2,4 mln zł i korzystają z 25 aut. Pierwsze z nich zatrudnia 15 a drugie 13 kierowców.

Realizacja przedsięwzięć z zakresu trzech działów administracji rządowej: budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe, w części, dla której dysponentem jest Minister Finansów, wiąże się bezpośrednio z potrzebą współpracy urzędu z różnymi podmiotami, w tym z organizacjami międzynarodowymi i instytucjami Unii Europejskiej – przekonuje wiceminister finansów Leszek Skiba.

Powstały w styczniu ubiegłego roku resort Przedsiębiorczości i Technologii wydał na ten cel 459,7 tys. zł. Nad nim znajduje się ministerstwo gospodarki morskiej, które wydało na to 0,5 mln zł.

Odpowiedzi nie udzieliły ministerstwa: inwestycji i rozwoju, kultury i dziedzictwa narodowego, obrony narodowej, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Źródło: gazeta.pl