Polacy mają dość państwowej służby zdrowia i nie chcą płacić na nią składek. Wolą się leczyć prywatnie

Lublin, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny kolejka po usługi medyczne. / fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Lublin, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny kolejka po usługi medyczne. / fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Blisko połowa Polaków nie chce płacić składek i korzystać z państwowej służby zdrowia – wynika z badań przeprowadzonych na panelu Ariadna dla Business & Media Consulting. Zaledwie 35,7% chce być objętych państwową opieką zdrowotną.

Na panelu Ariadna przeprowadzono badania opinii publicznej dotyczące postrzegania i korzystania z publicznej i prywatnej służby zdrowia. Wyniki są bardzo zaskakujące. Aż 44,5% Polaków nie chce płacić składek i woli leczyć się prywatnie. Oczywiście płacąc za prywatną usługę. Co ciekawe, składek nie chcą płacić zarówno mieszkańcy dużych miast, miasteczek, jak i wsi.

Tylko 35,7% odpowiada uważa, ze model płacenia składki i korzystania z państwowej służby zdrowia jest odpowiedni. 19,9% nie ma na ten temat zdania.

Z badań wynika, że prywatne usługi medyczne stają się coraz większym elementem rynku usług medycznych. Z państwowej służby zdrowia korzysta 80% Polaków, ale z prywatnych gabinetów i szpitali w ostatnich latach korzystało 42% badanych. Kolejne 12 procent z placówki prywatnej w ramach pakietu otrzymywanego od pracodawcy, czyli też prywatnie.

Niepubliczną służbę zdrowia najczęściej wybierają młodzi – od 18 do 44 roku życia. Starsi, w nieznacznej większości, wybierają system państwowy.

Z prywatnej służby zdrowia korzysta aż 50,7% mieszkańców wsi. Co prawda emeryci i renciści w zdecydowanej większości wybierają państwową służbę zdrowia, ale z prywatnej korzysta aż 33% z nich.

To oznacza, że prywatna opieka lekarska nie jest już tylko przywilejem zamożniejszych. Jak wynika z badań na panelu Ariadny, jedynie zarabiający do 2 tysięcy netto preferują państwową opiekę w zamian za odprowadzanie składek.

Badania na zlecenie Business & Media Consulting przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie N = 1057 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Metoda CAVI.