Za dwa tygodnie Ziemia znajdzie się w niebezpieczeństwie! W kierunku naszej planety leci asteroida o wielkości egipskich piramid

Asteroida może zniszczyć życie na ziemi. / Foto: YouTube
Asteroida może zniszczyć życie na ziemi. / Foto: YouTube

Asteroida o średnicy około 180 metrów pod koniec sierpnia przeleci w bardzo niewielkiej odległości od naszej planety. Eksperci z Centrum Badań Obiektów Blisko Ziemi – CNEOS agencji NASA uważają, że może być potencjalnie niebezpieczna.

Asteroida 2019 OU1 przemknie 28 sierpnia w w bardzo niewielkiej odległości od Ziemi. Obiekt, nieco większych rozmiarów niż piramida Giza w Egipcie przeleci z prędkością 18 kilometrów na sekundę w odległości zaledwie 1 miliona kilometrów od naszej planety.

Według Centrum Badań Obiektów Blisko Ziemi to 40 razy bliżej niż średnia odległość od Wenus. W skali kosmicznej uznaje się, że będzie to bardzo blisko. Eksperci uznają za potencjalnie niebezpieczny każdy obiekt, który znajdzie się od Ziemi bliżej niż 7,5 miliona kilometrów ((0,05 jednostek astronomicznych).

Doniesienia o zagrażających Ziemi obiektach kosmicznych pojawiają się coraz częściej. Nie dlatego, że niebezpieczeństwo wzrosło, ale dlatego, że technologia pozwala na wykrywanie coraz większej liczby takich skał. Europejskie i amerykańskie agendy pracują nad stworzeniem planu „ratunkowego” dla Ziemi, czy jej poszczególnych regionów gdyby miało się okazać, że któryś z takich obiektów uderzy w Ziemię. Pod stałą obserwacją jest kilka tysięcy niebieskich ciał, a ich liczba stale rośnie.