„Europejskie elity traktują wyborców jak kmiotów”. Doradca Donalda Trumpa nie oszczędza eurokratów

John Bolton doradca prezydenta Trumpa obiecuje Brytyjczykom szybką umowę po Brexicie. Zdjęcie:. EPA/WILL OLIVER Dostawca: PAP/EPA.
John Bolton fot. EPA/WILL OLIVER Dostawca: PAP/EPA.

Jeden z głównych doradców prezydenta USA John Bolton obiecuje Brytyjczykom zawarcie szybko umowy handlowej po Brexicie. W czasie swego pobytu w Wielkiej Brytanii ostro krytykuje europejskie elity uważając, że oszukują one obywateli.

Po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem doradca Trumpa rozmawiał z reporterami. W ostrych słowach odniósł się do tych polityków, którzy próbują powstrzymać Brexit, a także do brukselskich eurokratów.

To sposób działania Unii Europejskiej. Kiedy ludzie zagłosują nie tak, jak życzą sobie tego elity, to będą zmuszać by jak kmioty głosowali jeszcze raz i jeszcze raz aż wynik będzie prawidłowy – powiedział Bolton. – Było głosowanie i każdy wiedział czego dotyczyło. Ciężko sobie wyobrazić, by ktoś w tym kraju nie wiedział co było stawką.

Doradca Trumpa nawiązywał do tych, którzy po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu Unii domagali się kolejnego głosowania. Według Boltona, który jest entuzjastą Brexitu jego blokowanie, czy odwołanie byłoby złamaniem wszelkich zasad demokracji.

Słowa Boltona wywołały wśród zwolenników pozostania w Unii spora krytykę. Doradcy zarzucono, że porównuje ludzi do kmiotów, bezrozumnych wieśniaków. Vanessa Mock, rzecznik Komisji Europejskiej odmówiła jednak skomentowania słów o antydemokratycznych unijnych elitach.

Bolton od dawna jest krytykiem Unii Europejskiej. Jak pisał w eurokraci i unijne instytucje „wolą dyplomatyczny proces ciągłego przeżuwania od rozwiązywania problemów”.

W rozmowach z premierem Johnsonem mówił o szybkim zawarciu po Brexicie umowy handlowej pomiędzy USA, a Wielką Brytania. Jej poszczególne elementy mogłyby być ustalane oddzielnie i od razu wchodzić w życie. Nie trzeba byłoby czekać w nieskończoność aż wszystko ostatecznie zostanie uzgodnione. Zapewnił premiera Johnsona, że poszczególne ustalenia umowy szybko uzyskałyby aprobatę amerykańskiego Kongresu.

Reklama / Advertisement