Facebok może otrzymać gigantyczną karę. Najwyższą w historii świata

Facebook - Mark Zuckerberg. fot. KAY NIETFELD/dpa Dostawca: PAP/DPA
Facebook - Mark Zuckerberg. fot. KAY NIETFELD/dpa Dostawca: PAP/DPA

Sąd w San Francisco orzekł, że Facebook nielegalnie gromadził dane milionów użytkowników, korzystając z funkcji rozpoznawania twarzy na zdjęciach. Szacuje się, że firma może zapłacić aż do 35 mld dolarów kary.

To gigantyczna kara, będąca równowartością ponad 1/3 budżetu Polski.

Sąd w San Francisco odrzucił apelację firmy, uznając decyzję, że portal nielegalnie gromadził dane biometryczne użytkowników ze stanu Illinois. Firma do uzyskania tych danych użyła metodę rozpoznawania twarzy na fotografiach, które są zamieszczane przez użytkowników Facebooka na portalu.

Dane biometryczne są tak wrażliwe, że jeśli ich bezpieczeństwo zostanie naruszone, nie ma drogi ratunku. To nie numer karty, którą można zmieniać. Nie możesz zmienić swojej twarzy – mówi Shawn Williams, prawnik poszkodowanych.

Facebook protestował, twierdząc, że „zawsze ujawniał, że korzysta z technologii rozpoznawania twarzy” oraz – że użytkownicy mogą tę opcje „włączyć lub wyłączyć w dowolnym momencie”.

Biorąc pod uwagę ilość osób ze stanu Illinois mających konto na Facebooku oraz stanowe przepisy o ochronie danych biometrycznych portal może zostać obciążony kwotą od 7 do 35 mld dolarów kary.

Źródło: TVP Info