Nadchodzi głęboka recesja? Poważne problemy na światowych giełdach. Indeks WIG20 poniżej ważnego poziomu

Niedźwiedź, Obrazek ilustracyjny/ Flickr
Niedźwiedź, Obrazek ilustracyjny/ Flickr

Inwestorzy na całym świecie obawiają się nadejścia recesji. Wyprzedaż nie ominęła także parkietu w Warszawie. Dziś indeks WIG20 zamknął się poniżej ważnego poziomu.

Indeks największych polskich spółek stracił dziś 2,89 procent i osiągnął poziom 2078.39 pkt. To najniżej od października 2018 roku.

Spadki na warszawskiej giełdzie (GPW) trwają nieprzerwanie od 4 tygodni. Dzisiejsze zamknięcie sugeruje, że spadki mogą się jeszcze pogłębić.

Wiele „blue chipów” osiągnęło już poziomy widziane ostatnio w 2016 roku. Dotyczy to akcji Alior Bank SA, CCC SA, Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, KGHM Polska Miedź SA, mBank SA, Santander Bank Polska SA i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku PGE Polska Grupa Energetyczna SA i Tauron Polska Energia SA. Ich notowania znajdują się obecnie w rejonach historycznych minimów.

Patrząc od strony analizy technicznej doszło do wybicia dołem z obszaru wielomiesięcznej konsolidacji, która miała formę trójkąta. Droga do dalszych spadków jest więc otwarta, a najbliższym poziomem na którym można się spodziewać większej aktywności kupujących są okolice 2000 pkt.

Sytuacji na GPW nie sprzyja otoczenie zewnętrzne. Niemcy, nasz największy partner handlowy, znajdują się na granicy recesji. Podobne obawy pojawiły się także w USA gdzie doszło do odwrócenia krzywej rentowności co jest uważane za sygnał jej nadejścia. Indeksy tamtejszych giełd zanotowały lub notują obecnie (sesja w USA trwa) ponad 2 procentowe spadki.

Reklama / Advertisement