Poczta Polska przestrzega przed fałszywymi SMS-ami. Cyberprzestępcy atakują w ten sposób klientów poczty

fot. PAP

Cyberprzestępcy w celu uzyskania określonych informacji wysyłają na losowe numery wiadomości SMS, w których podszywają się pod Pocztę Polską.

Poczta Polska informuje, że nie wysyła sms-ów o dokonaniu dodatkowej płatności w celu otrzymania przesyłki.

Atak polega na rozsyłaniu wiadomości zawierających w treści informację o wstrzymanej przesyłce. Aby dostawa została zrealizowana, klient jest proszony o dokonanie wpłaty o różnej wysokości (np. 1,40 zł), za pośrednictwem fałszywego linku zamieszczonego w wiadomości.

Podany link kieruje do podstawionej strony podobnej do strony prawdziwego pośrednika w płatnościach. Następnie po wyborze banku klient jest kierowany na stronę, która jest również fałszywa.

Adresat informacji jest przekonany, że loguje się na stronę swojego banku, jednak ta strona również jest podstawiona – link w adresie jest inny niż adres strony bankowej. 

Klient definiuje osobę do której ma zostać przelana kwota – zatwierdza przelew kodem, jaki otrzymał sms-em – kod jest widoczny dla złodzieja, ponieważ strona jest sfałszowana i każda operacja wykonywana na stronie jest monitorowana w czasie rzeczywistym. W otrzymanym sms-ie kwota, którą klient miał zapłacić, nie jest równoważna z kwotą znajdującą się w otrzymanym sms-ie (1,40 zł), może być nawet o kilkaset razy wyższa.

Na ten atak najbardziej narażone są osoby, które niedawno złożyły zamówienie i oczekują na przesyłkę. Wiarygodność wśród odbiorców wzrasta ponieważ, wysyłany przez przestępców SMS jest podpisany nazwą „Poczta Polska”, a w telefonie fałszywa wiadomość wyświetli się pod prawdziwymi SMS-ami otrzymanymi od Poczty Polskiej.

W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności prosimy o zgłoszenie sprawy na policję i niezwłoczne poinformowanie nas na adres [email protected] Pozwoli nam to na ostrzeżenie innych użytkowników sieci – wyjaśnia PP.

Jednocześnie informujemy, że Poczta Polska nie ponosi odpowiedzialności za skutki poczynionych działań przez Klientów w wiadomościach rozpowszechnianych przez inne podmioty, w tym podmioty podszywające się pod Pocztę Polską – czytamy w komunikacie.

Eksperci zalecają czujność i uważne czytanie otrzymanych wiadomości. Przestrzegają przed otwieraniem zawartych w informacji linków.

Źródło: poczta-polska.pl

Reklama / Advertisement