Rosja przygotowuje się na wypadek III wojny światowej? POTĘŻNE rezerwy złota na Kremlu. Prześcignęli Arabię Saudyjską

Władimir Putin. / fot. ilustracyjne/fot. U.S Government/CC BY 2.0/Flickr/PAP/ITAR-TASS (kolaż)
Władimir Putin. / fot. ilustracyjne/fot. U.S Government/CC BY 2.0/Flickr/PAP/ITAR-TASS (kolaż)

Bloomberg donosi, że pierwszy raz od ośmiu lat rosyjskie rezerwy złota przekroczą te należące do Arabii Saudyjskiej. Komentatorzy zastanawiają się co się dzieje. Czy Władimir Putin spodziewa się kryzysu? A może przygotowuje się na wypadek III wojny światowej?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy donosi, że w ciągu ostatnich czterech lat rosyjskie rezerwy złota i walut wzrosły o 45%, osiągając w czerwcu 518 miliardów dolarów.

Przypomnijmy, że rezerwy zgromadzone przez Arabię Saudyjską wynoszą 527 miliardów dolarów, a przewidywania są takie, że w tym tempie Rosjanie prześcigną Arabów.

Bloomberg zauważa, że podczas gdy Arabia Saudyjska korzysta ze swoich oszczędności „pożytkując” je na wydatki socjalne, to Rosja zaostrza politykę budżetową i utrzymuje nadwyżkę.

Amerykanie uważają, że Rosja wyprzedzi Arabię Saudyjską. W tym momencie Rosjanie na czwartym miejscu pod względem wielkości rezerw; na trzecim jest Arabia Saudyjska, na drugim Japonia i na pierwszym Chiny.

Skąd to „chomikowanie” złota przez Rosjan? Niektórzy obawiają się, że Rosja przygotowuje się na potężny kryzys gospodarczy, inni że Putin odkłada pieniądze na jakąś potężną wojnę…

Źródło: Bloomberg