Rosyjskie bombowce strategiczne nad Arktyką. Amerykanie poderwali myśliwce [VIDEO]

Rosyjski bombowiec Tu-160 w asyście Su-27SM fot. You Tube @Минобороны России
Rosyjski bombowiec Tu-160 w asyście Su-27SM fot. You Tube @Минобороны России

Wzmaga się aktywność rosyjskiego lotnictwa strategicznego. Tym razem rosyjskie bombowce wykonały wielogodzinny przelot nad Arktyką. Amerykanie i Kanadyjczycy poderwali swoje myśliwce.

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 przeprowadziły 14 lipca ponad 8 godzinny patrol nad Arktyką pokonując w tym czasie dystans ponad 6 tys. kilometrów.

Samoloty wystartowały z bazy lotniczej Engels w Obwodzie Saratowskim i po czym udały się na północ i wykonały przelot na Arktyką.

Zanim wylądowały na lotnisku Anadyr na Czukotce znalazły się w Strefie Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski co zmusiło Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) do poderwania myśliwców.

Z bazy lotniczej Elmendorf wystartowały amerykańskie myśliwce F-22 wraz z samolotem wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej Boeing E-3 Sentry. W powietrze poderwano także kanadyjskie myśliwce CF-18 Hornet oraz samolot cysternę Boeing KC-135 Stratotanker.

Był to kolejny przelot rosyjskich bombowców strategicznych w ostatnich dniach. 8 sierpnia amerykańskie i kanadyjskie myśliwce przechwyciły w rejonie Alaski rosyjskie bombowce Tu-95MS.

Samoloty tego typu były także przechwytywane dwukrotnie przez brytyjskie myśliwce Typhoon i norweskie F-16C w rejonie Morza Północnego i Morza Norweskiego.

Loty rosyjskich bombowców odbywają się w ramach zaplanowanych taktycznych ćwiczeń lotniczych pod kierownictwem dowódcy lotnictwa dalekiego zasięgu, generała porucznika Siergieja Kobylasza, które potrwają do końca tego tygodnia.

W ćwiczeniach bierze udział około 10 samolotów Tu-160, Tu-95MS oraz latających cystern Ił-78. Podczas ćwiczeń zostaną opracowane zadania relokacji na wybrane lotniska operacyjne, a także loty z tankowaniem w powietrzu.

Źródło: tvzvezda.ru/Twitter

Reklama / Advertisement