Wojna mocarstw atomowych wisi na włosku. Premier Pakistanu: „Będziemy walczyć z Indiami do końca!”

Wybuch broni wodorowej/fot. ilustracyjne/fot. U.S Government/CC BY 2.0/Flickr
Wybuch broni wodorowej/fot. ilustracyjne/fot. U.S Government/CC BY 2.0/Flickr

Premier Pakistanu Imran Khan oświadczył w środę, że jego kraj odpowie na każdą agresję Indii w pakistańskiej części spornego, zamieszkanego głównie przez muzułmanów Kaszmiru. Szef rządu odwiedził Muzaffarabad – pakistańską stolicę Kaszmiru.

„Pakistańska armia dysponuje konkretnymi informacjami, według których (Indie – PAP) chcą coś zrobić w pakistańskim Kaszmirze – powiedział Khan, przemawiając w Muzaffarabadzie. – Zdecydowaliśmy, że jeśli Indie dopuszczą się naruszenia, będziemy walczyć do końca”.

Agencja AFP przypomina, że w ubiegłym tygodniu pakistański minister spraw zagranicznych Shah Mehmood Qureshi zapewniał, że jego kraj „nie szuka opcji militarnej” w tej sprawie, a stawia na opcje polityczne, dyplomatyczne i prawne.

Przemawiając w regionalnym parlamencie w Muzaffarabadzie, Khan porównał działania premiera Indii Narendry Modiego w Kaszmirze do postępowania Adolfa Hitlera i jego „ostatecznego rozwiązania” kwestii żydowskiej.

Khan oznajmił też, że jeśli w Kaszmirze dojdzie do wojny, „świat będzie za nią odpowiedzialny” z powodu swojej bezczynności.

Pakistańsko-indyjski spór wokół Kaszmiru znacznie się nasilił w ubiegłym tygodniu, gdy Indie zniosły specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir. Formalne zintegrowało to indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

W reakcji Pakistan obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Indiami; odwołał swojego ambasadora w Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe. Władze Pakistanu zwróciły się też o pilne zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Kaszmiru.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

Muzaffarabad to formalnie stolica wydzielonego autonomicznego pakistańskiego regionu Azad Kaszmir (Wolny Kaszmir). Leży on na zachód od stanu Dżammu i Kaszmir; pod administracją Pakistanu jest od wojny indyjsko-pakistańskiej z 1949 roku. (PAP)