Gibraltar zwolni irański tankowiec zatrzymany na początku lipca. To efekt długich negocjacji

Irański tankowiec zatrzymany w Gibraltarze fot. Twitter @ConflictsW
Irański tankowiec zatrzymany w Gibraltarze fot. Twitter @ConflictsW

Wielka Brytania zwolni w czwartek irański tankowiec Grace 1, który na początku lipca został zatrzymany w pobliżu Gibraltaru przez miejscową policję i brytyjską piechotę morską – poinformowała agencja Reuters, powołując się na dziennik „The Sun”.

Według gazety szef ministrów Gibraltaru Fabian Picardo nie będzie ubiegał sie o przedłużenia nakazu zatrzymania Grace 1, ponieważ cel, jakim było uniemożliwienie statkowi dostarczenie ropy do Syrii, został osiągnięty.

Nie ma powodu, aby zatrzymać Grace 1 na Gibraltarze dłużej, jeśli wiemy, że nie narusza on już sankcji nałożonych na reżim syryjski – zacytował dziennik osobę z bliskiego otoczenia Picardo.

Na początku lipca decyzję o zatrzymaniu statku uzasadniono podejrzeniami, że może on brać udział w łamaniu sankcji UE nałożonych na Syrię. Władze w Teheranie zażądały natychmiastowego uwolnienia swojej jednostki, zatrzymanej – jak przekonywały – na wodach międzynarodowych. Zagroziły, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni tankowca, obowiązkiem Iranu będzie zajęcie tankowca brytyjskiego.

Na potwierdzenie tych słów 19 lipca Gwardia Rewolucyjna Iranu przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdziła, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc.

We wtorek władze Iranu poinformowały, że Wielka Brytania może wkrótce zwolnić irański tankowiec Grace 1 po wymianie pewnych dokumentów, które pomogą uwolnić zajęty statek. „Wielka Brytania jest zainteresowana zwolnieniem irańskiego tankowca Grace 1 (…) po wymianie pewnych dokumentów. Mamy nadzieję, że zwolnienie (statku) nastąpi wkrótce” – powiedział irańskiej agencji prasowej IRNA zastępca szefa irańskich portów i organizacji morskiej, Dżalil Eslami.

Źródło: PAP