Katastrofalny stan wzroku nastolatków

Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay

Dramatycznie pogarsza się stan wzroku nastolatków. Przeprowadzone badania nie pozostawiają złudzeń. Młodzi ludzie spędzający godziny przed ekranami wszelkich możliwych medialnych urządzeń tracą wzrok.

Według raportu opublikowanego przez brytyjską firmę Scrivens Opticians z Wielkiej Brytanii, odsetek 13-16-latków w Wielkiej Brytanii, którzy potrzebują okularów, zwiększył się prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich siedmiu lat – z 20% w 2012 r. Do 35% w 2018 r. Dwie trzecie tych nastolatków zdiagnozowano jako krótkowzrocznych. Oni spędzają przed ekranami przeciętnie 26 godzin tygodniowo – ponad 3,5 godziny dziennie.

To szokujący wynik, biorąc pod uwagę dość krótki okres czasu między badaniami – 6 lat.

Naukowcy twierdzą, że ten znaczny wzrost problemów z oczami u młodych ludzi jest prawdopodobnie związany z nadmiernym czasem spędzanym na wpatrywaniu się w ekrany, co może prowadzić do zmęczenia oczu , krótkowzroczności i niewyraźnego widzenia.

„Oczy dzieci rosną aż do wczesnej dorosłości, a ich wizja również się zmienia. Ponieważ krótkowzroczność nasila się stopniowo, ani dzieci, ani rodzice nie mogą jej od razu zauważyć, dlatego regularne kontrole wzroku są tak ważne ” – komentuje Sheena Mangat, optometrysta ze Scrivens.

Nie ulega wątpliwości, że ten proces będzie się nasilał, ponieważ w obecnej i nadchodzącej cywilizacji technologicznej ludzie będą coraz bardziej uzależnieni od ekranu.

Źródło: The Drudge Report