Bomba na Kremlu! Potężny ładunek odnaleziony w piwnicach

Kreml fot. pixabay.com
Kreml fot. pixabay.com

Ogromny, blisko 250 kilogramowy niewybuch odnaleziono w kremlowskich piwnicach w trakcie prac ziemnych. Bomba lotnicza z czasów II Wojny Światowej według generałów w żaden sposób nie wzruszyła jednak Putina, który nadal pracował, będąc informowanym o przebiegu akcji saperów.

Z oficjalnych informacji podawanych przez generała Siergieja Chlebnikowa wynika, iż saperzy unieszkodliwili ładunek wybuchowy i wywieźli na poligon, gdzie zostanie zdetonowany.

Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, zdarzenie nie wpłynęło na roboczy harmonogram prezydenta Władimira Putina.

Na bombę natrafiono w Ogrodzie Tajnickim, przy południowym odcinku muru Kremla, w czasie prac hydroizolacyjnych. Znaleziono ją w miejscu, w którym w czasach carskich znajdowała się piwnica, przeznaczona do przechowywania żywności.

Kreml był jednym z głównych celów dla niemieckiego lotnictwa, które pierwsze naloty na Moskwę przeprowadziło w lipcu 1941 roku. Pierwsze bomby spadły na Kreml w nocy na 22 lipca. Jedna z nich – o wadze 250 kg – przebiła dach Wielkiego Pałacu Kremlowskiego, jednak nie eksplodowała. W 1941 roku Kreml bombardowano jeszcze cztery razy.

W 1942 roku Luftwaffe dokonała trzech nalotów. Podczas ostatniego – 29 marca – jedna z bomb wybuchła w Ogrodzie Tajnickim, niszcząc ciężarówkę z amunicją dla stacjonujących na Kremlu wojsk obrony przeciwlotniczej.

Rosyjscy historycy policzyli, że w latach 1941-42 na Kreml i jego najbliższe okolice spadło 15 bomb burzących i odłamkowych, 151 – zapalających i dwie – oświetlające. W nalotach tych zginęły 94 osoby, a 164 zostały ranne.

Źródło: PAP / NCzas.com