Komponenty z Polski mają obniżać jakość sera „Mont d’Or”. Wytwórcy rzemieślnicy z Haut-Doubs podnoszą bunt

Fot. ilustr. Twitter

Francuscy rzemieślnicy, producenci serów z Franche-Comte, oskarżają Polskę o nieuczciwą konkurencję. Chodzi o ser Mont d’Or, którego produkcja zaczyna się tradycyjnie 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia NMP. Jest to ser sezonowy, niepasteryzowany, dostępny po 30 dniach dojrzewania.

Stowarzyszenie producentów uważa, że niektórzy wytwórcy zaniżają jakość tego sera przez używanie do jego wyrobu pudełek (opasek) z drzewa świerkowego sprowadzanych z Polski. Polski świerk ma być gorszy do miejscowych świerków, a poza tym odbiera pracę miejscowym producentom takich akcesoriów.

Dodatkowy argument przeciw importowi z Polski świerkowych pudełek to fakt, że korzystają z takiej możliwości w większości producenci przemysłowi. Ich sery będą z pewnością gorsze, niż te od małych wytwórców, ale zapewne nie akurat ze względu na pochodzenie świerka.

Rzemieślnicy opublikowali listę wytwórców Mont d’Or używających tylko francuskich komponentów, ale chcieliby także, by umieszczać na opakowaniu informację o jego pochodzeniu.

Źródło: Le Parsien