Marszałek Terlecki ujawnił szczegóły znajomości z Korą Jackowską. Polityk wspominał też słynny „kompot”

Ryszard Terlecki i Kora Jackowska/Fot. PAP (kolaż)
Ryszard Terlecki i Kora Jackowska/Fot. PAP (kolaż)

Marszałek Sejmu Ryszard Terlecki w przeszłości był bliskim znajomym nieżyjącej już piosenkarki Kory. Polityk w szczerej rozmowie z portalem plus.dziennikpolski24.pl ujawnił kulisy tej znajomości, mówił także o popularnym w tamtym czasie „kompocie” – o narkotykach.

Jest to jeden z pięknych epizodów w mym życiu i zawsze to powtarzam. Rozmawiałem długo z Kamilem Sipowiczem, jej drugim mężem, przy okazji jego książki o hippisach. Zdarzały nam się po rozstaniu z Korą przypadkowe spotkania, od bardzo dawna też różniliśmy się politycznie, na pewno od pierwszych wyborów prezydenckich, gdzie ja byłem za Wałęsą, a ona za Mazowieckim – wspominał Terlecki.

Potem się to jednak zupełnie zatarło, aż spotkałem ją na ulicy mniej więcej 2 lata przed jej śmiercią i dość serdecznie się przywitaliśmy. Zawsze szanowałem ją za wspaniałą muzykę tworzoną przez nią i Marka Jackowskiego w Maanamie – dodał.

Wicemarszałek Sejmu podkreślił, że środowisko hipisowskie zostało zniszczone przez narkotyki.

Wielu moich ówczesnych przyjaciół nie żyje przez tzw. kompot. Ja odszedłem, zanim narkotyki zaczęły niszczyć ten ruch. Ktoś namówił mnie i kilku znajomych, byśmy pojechali studiować na KUL w 1972 r. Byłem już wtedy po pierwszych doświadczeniach marca 1968 r., a także po aresztowaniu w 1970 r., kiedy nieudolnie próbowano mi udowodnić związek z narkotykami i przesiedziałem za kratkami miesiąc – wspominał.

Potem było też zatrzymanie w pierwszym dniu rozruchów na Wybrzeżu w grudniu 1970 r., przetrzymano mnie aż do ich końca w areszcie na Montelupich. Byłem wtedy studentem historii na UJ, nie zaliczyłem roku, a zanim moje odwołanie zostało rozpatrzone, dostałem bilet do jednostki pancernej w Wałczu. Uciekłem przed armią ludową do szpitala, symulując zatrucie narkotykami. Następnego roku w dużej grupie pojechaliśmy na egzaminy do Lublina i wraz z kilkoma osobami dostałem się na KUL – dodał.

Źródło: plus.dziennikpolski24.pl