Zmarł Peter Fonda. Brat Jane Fondy. Aktor z kultowego filmu „Swobodny jeździec”

Peter Fonda. / Fot. Wikipedia CC 3.0 Autor: Photo by Glenn Francis of www.PacificProDigital.com
Peter Fonda. / Fot. Wikipedia CC 3.0 Autor: Photo by Glenn Francis of www.PacificProDigital.com

W wieku 79 lat zmarł w piątek amerykański aktor, scenarzysta i reżyser Peter Fonda, znany głównie z roli Wyatta w kultowym filmie „Swobodny jeździec” – poinformowała w oświadczeniu rodzina aktora. .

Aktor cierpiał na raka płuca. Zmarł w swoim domu w Los Angeles z powodu niewydolności oddechowej.

Peter Fonda pochodził ze znanej aktorskiej rodziny. Był synem legendy Hollywood Henry’ego Fondy i młodszym bratem aktorki Jane Fondy. Aktorką jest jego córka, Bridget.

Największa sławę przyniosła mu rola Wyatta w filmie drogi „Swobodny jeździec” z 1969 roku, wyreżyserowanym przez Dennisa Hoppera, którego Fonda był także współscenarzystą i współproducentem.

Dwukrotnie był nominowany do Oscara, w tym za scenariusz do „Swobodnego jeźdźca”. Peter Fonda uhonorowany został dwoma Złotymi Globami – dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym („Złoto Uleego”) i dla najlepszego aktora drugoplanowego w filmie telewizyjnym („Pasja Ayn Rand”).

W tym stuleciu zagrał w takich filmach jak „Ghost Rider”, „3:10 do Yumy” i „Gang dzikich wieprzów”, a także w serialu telewizyjnym „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku”. (PAP)