Eksperci NASA wyznaczyli datę apokalipsy! Już wiadomo kiedy asteroida 99942 Apophis uderzy w Ziemię

Asteroidy uderzające w ziemię. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Asteroidy uderzające w ziemię. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay

„Bóg chaosu”, czyli wielka asteroida 99942 Apophis, za 10 lat minie Ziemię. Jak twierdzą jednak naukowcy z NASA, w drodze powrotnej może ona uderzyć w naszą planetę, ponieważ zmieni się jej kurs. Zagrożenie ma nadejść już w 2036 roku.

Specjaliści twierdzą, że zagrożenie jest bardzo realne. Z przeprowadzonej przez naukowców analizy wynika, że asteroida 99942 Apophis, nazywana „Bogiem chaosu”, minie Ziemię w 2029 roku. Średnica skały wynosi aż 340 metrów. Odległość, w jakiej obiekt znajdzie się od naszej planety wyniesie około 30 tys. km.

Zdaniem ekspertów, skała sklasyfikowana jako Potencjalnie Niebezpieczna Asteroida (PHA) może bezpośrednio zderzyć się z Ziemią w 2036 roku. Do kolizji miałoby dojść podczas powrotu asteroidy, a wszystko za sprawą zmiany orbity po bliskim kontakcie z Ziemią.

Wiemy już, że bliskie spotkanie z Ziemią zmieni orbitę Apophisa. Ale nasze modele pokazują też, że zmienić może się sposób obracania się asteroidy i możliwe, że nastąpią pewne zmiany powierzchni, takie jak małe lawiny – mówił astronom Davide Farnocchia z Centrum Near-Earth Object Studies JPL w Pasadenie, ośrodka należącego do NASA.

Naukowcy NASA opracowują plan, dzięki któremu w przypadku realnego zagrożenia możliwa byłaby zmiana toru lotu asteroidy. Jedną z wersji, które są brane pod uwagę, jest uderzenie w skałę bezzałogowym statkiem kosmicznym. Kolizja miałaby sprawić, że „Bóg chaosu” diametralnie zmieniłby kierunek lotu.

Źródło: express.co.uk