Merkel i Orban upamiętnili rocznicę rozpoczęcia procesu rozpadu NRD z 1989 roku

Angela Merkel, Wiktor Orban. Foto: PAP/EPA
Angela Merkel, Wiktor Orban. Foto: PAP/EPA

Trzydzieści lat od podniesienia „żelaznej kurtyny” niemiecka kanclerz Angela Merkel na zaproszenie premiera Viktora Orbana odwiedziła Węgry. W nadgranicznym mieście Sopron 19 sierpnia 1989 r. ponad 600 Niemców z NRD przebywających na wakacjach nad Balatonem skorzystało z otwarcia przejścia granicznego Węgier z Austrią na „piknik paneuropejski”

Masowe ucieczki obywateli NRD zakończyły się w końcu obaleniem muru berlińskiego. Otwarcie granicy Węgier z Austrią było jednym z elementów tego domina. Merkel brała udział razem z Orbanem w Mszy św. w kościele w Sopron. Wykorzystała jednak te uroczystości do usprawiedliwiania swojej polityki wspierającej migrację.

Niemiecka kanclerz mówiła o „wartościach, które muszą nadal jednoczyć Europę” i identyfikowała je jako konieczność udzielania schronienia uchodźcom ze „stref wojny i kryzysu”. Niezbyt elegancko, ale Viktor Orban przypomniał, że „wyzwolenie z jarzma sowieckiego” oznaczało przecież także zjednoczenie Niemiec.

Węgierski premier wyraził przekonanie, że fundament Europy stanowią niepodległe i wolne narody, i dlatego „jedność europejska nigdy nie jest dokonana, trzeba ją zawsze od nowa tworzyć”.

Źródło: AFP