Codziennie banki blokują kilkanaście prób wyłudzeń kredytów na cudze dokumenty

fot. archiwum nczas.com

W II kwartale 2019 r. zablokowano 1122 próby wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 92 mln zł. Przestępcy wykorzystują do tego kradzione i podrobione dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy.

Dlatego tak ważne jest, aby każdy, kto utracił swoje dokumenty, jak najszybciej zastrzegł je w banku, nawet jeżeli nie ma konta – ostrzega raport InfoDOK.

W ostatnich trzech miesiącach br. Polacy zastrzegli 40 tys. 543 zagubione lub skradzione dokumenty tożsamości. Jest to najwyższy wynik II kwartału, jaki odnotowano od 2008 r. Statystycznie dziennie do bazy trafiało 446 dokumentów. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu „Dokumenty zastrzeżone” jest niemal 1,8 mln takich dokumentów.

– Kradzione, oryginalne dokumenty, albo te podrabiane, ale z wykorzystaniem prawdziwych danych, to w nadal poważne zagrożenie dla całej gospodarki i dla banków oraz różnych firm wykorzystujących dokumenty do weryfikacji tożsamości klientów. Dokonanie ich jak najszybszego zastrzeżenie w sytuacji ich utraty jest kluczowe w całym systemie ochrony przed wyłudzeniami – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Jak zwraca uwagę, dzięki ostatnim zmianom w prawie, dotyczącym zakazu handlu fałszywymi dokumentami oficjalnie wykonanymi jako „dokumenty kolekcjonerskie”, będzie nieco łatwiej walczyć z wyłudzeniami.

Nadal niezmiernie ważne będzie to, jak zachowa się osoba, która dokumenty utraciła, tj. czy i jak szybko dokona zastrzeżenia w systemie dokumentów zastrzeżonych. Od 2008 r. zablokowano dzięki niemu 82,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości niemal 4,6 mld zł.

Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w II kwartale 2019 r. wyniosła 92,3 mln zł. Odnotowano 9 prób przekraczających kwotę 1 mln zł. Największa dotyczyła 20 mln zł i  miała miejsce w woj. kujawsko-pomorskim.

Źródło: zbp.pl