Donald Trump mówi jak jest: „To nie broń strzela. To szaleni ludzie”

Donald Trump. Foto: PAP/EPA
Donald Trump. Foto: PAP/EPA

– Nie chcemy, aby szaleni ludzie posiadali broń. To oni. To oni ciągną za spust. Broń nie ciągnie za spust. – powiedział Donald Trump w czasie rozmowy z dziennikarzami w Morristown, w New Jersey.

– Nie chcemy, aby szaleni ludzie posiadali broń. To oni. To oni ciągną za spust. Broń nie ciągnie za spust. Oni ciągną za spust. Więc musimy przyjrzeć się uważnie (problemowi) chorób psychicznych – powiedział Donald Trump w rozmowie z z dziennikarzami w Morristown, w New Jersey odnosząc się do ostatnich strzelanin w USA.

Zdaniem prezydenta w Stanach Zjednoczonych powinno powstać więcej szpitali psychiatrycznych. Trump jest też zwolennikiem monitorowania przez służby historii osób kupujących broń, ale nie chce ograniczania wolności do obrony Amerykanów.

– Musimy to zrobić. W tym samym czasie będziemy usuwać osoby obłąkane i groźne z ulic, więc nie będziemy musieli tak bardzo się tym martwić. To duży problem. – powiedział Trump o dużej ilości osób z problemami psychicznym, które chodzą po amerykańskich ulicach i dokonują masakr.

– Nie możemy pozwolić tym ludziom chodzić po ulicach – oświadczył.

Prawo do posiadania broni jest obecne w Stanach Zjednoczonych od zawsze i nigdy nie wiązało się ze zwiększoną liczbą niebezpiecznych incydentów. Dopiero odkąd w 1975 roku Sąd Najwyższy USA orzekł, że osoba chora psychicznie musi stanowić zagrożenie dla siebie i dla innych, aby można ją było ubezwłasnowolnić, zaczęto dostrzegać problem, który w obecnych czasach powszechnych zachorowań na depresję się nasilił.

Źródło: Reuters, Nczas.com