Indie i Pakistan na krawędzi wojny. Amerykanie interweniują

Hinduska armia w Kaszmirze Fot. Twitter

Władze Indii stopniowo pozbawiają Kaszmir zagwarantowanych mu wcześniej praw do statusu autonomii. Rozsierdzają tym samym mieszkańców regionu i Pakistańczyków. Kaszmir był już wcześniej świadkiem krwawych wydarzeń dlatego interweniować postanowił Donald Trump.

Prezydent USA Donald Trump wezwał w poniedziałek przywódców Indii i Pakistanu do zmniejszenia wzajemnych napięć wokół Kaszmiru i zachęcał do zwiększenia wymiany handlowej z USA.

„Rozmawiałem z moimi dwoma dobrymi przyjaciółmi, premierem Indii Modim i premierem Pakistanu Modim o handlu, partnerstwie strategicznymi i co najważniejsze o tym aby Indie i Pakistan pracowały na rzecz zmniejszenia napięć w Kaszmirze. Ciężka sytuacja, ale dobre rozmowy !” – napisał Trump na Twitterze.

„Himalajski region Kaszmir (część należąca do Indii) został pozbawiony szerokiej autonomii. Wprowadzono też blokadę prowincji – odcięto połączenia drogowe, telefoniczne i internetowe, a na ulice wyszły dziesiątki tysięcy wojska.” – podaje Centrum Obserwacji Mediów Stowarzyszenia KoLiber.

Stosunki między New Delhi i Islamabadem, i tak już napięte, jeszcze się pogorszyły. Pakistan zareagował gwałtownie zrywając kontakty handlowe i połączenia komunikacyjne oraz wydalając ambasadora Indii.

Kaszmir od dawna jest przedmiotem sporu pomiędzy oboma państwami, utrzymywanie na jego terytorium pewnej autonomii było dotychczas remedium na trawiące go konflikty, teraz nacjonalistyczne władze Indii wyraźnie dążą do starcia.

Źródło: PAP, Centrum Obserwacji Mediów KoLiber, Nczas.com