Putin spełnia postulaty Ołeha Sencowa i wyciąga rękę do Ukraińców. Rosja gotowa jest wydać Ukrainie pięciu jej obywateli

Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: PAP/EPA

Rosyjskie media podają, że pięciu skazanych w tym kraju obywateli Ukrainy może zostać przekazanych do ojczyzny w celu odbycia kary. Według agencji Interfax chodzi o osoby przebywające w więzieniu Lefortowo w Moskwie.

Władimir Putin wyciąga rękę do Ukraińców i stara się grać „dobrego glinę”. Agencja Interfax, a za nią inne media, podała, że obecnie „omawiany jest format procedury” przekazania stronie ukraińskiej pięciu skazanych.

Obrońcy praw człowieka z rosyjskiego „Stowarzyszenia Memoriał” przypuszczają, że te pięć osób zostało przywiezione do Lefortowa z kolonii karnych, w których dotychczas odbywali kary.

Rosjanie częściowo spełniają postulaty Ołeha Sencowa

Nazwiska tych pięciu osób znajdują się na tzw. liście Sencowa. Ołeh Sencow, ukraiński reżyser filmowy skazany w Rosji, podczas prowadzonej głodówki żądał zwolnienia z rosyjskich więzień kilkudziesięciu swoich współobywateli.

Piątka więźniów, których nazwiska podały w środę media, to: pochodzący z anektowanego Krymu Wołodymyr Bałuch, Ołeksander Kolczenko, Mykoła Karpiuk i Stanisław Kłych, którzy zostali skazani przez rosyjski sąd na długoletnie więzienie.

Wymieniany jest także Pawło Hryb, który w chwili aresztowania przez Rosjan miał zaledwie 19 lat.

Według Ukraińców skazańcy są więźniami politycznymi. W sprawie kilku z tych więźniów niejednokrotnie wypowiadały się organizacje międzynarodowe, apelując do Federacji Rosyjskiej o ich uwolnienie.

Źródło: PAP