Wojciech Cejrowski radzi prezydentowi Dudzie, jak powinien rozmawiać z Donaldem Trumpem ws. żydowskich roszczeń

Wojciech Cejrowski. / foto: YouTube
Wojciech Cejrowski. / foto: YouTube

W ostatnim odcinku „Radiowego Przeglądu Prasy” Wojciech Cejrowski odniósł się do roszczeń żydowskich wobec Polski. Znany podróżnik poradził nawet Andrzejowi Dudzie w jaki sposób powinien rozmawiać o tej kwestii z Donaldem Trumpem.

Temat roszczeń żydowskich rozgorzał na nowo, gdy na początku sierpnia grupa 88 amerykańskich senatorów podpisała list adresowany do sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, aby ten wywarł na Polsce presję w sprawie restytucji mienia ofiar Holocaustu.

Do sprawy odniósł się również Wojciech Cejrowski w rozmowie z Andrzejem Rudnikiem w „Radiowym Przeglądzie Prasy”.

– To jest kardynalna sprawa, którą Duda powinien się zajmować, bo jeżeli dojdzie do tego, że Polska będzie musiała oddawać majątki bezspadkowe, utracone, które Niemcy rozwalili podczas II wojny światowej, to nas nigdy na to nie będzie stać i możemy ogłosić bankructwo – powiedział podróżnik.

– Duda powinien powiedzieć w tej sprawie coś innego: Panie Trump zastosujemy przepisy dokładnie takie same jak są w Ameryce i identyczne jak są w Izraelu. Kiedy w Izrael albo Ameryce umiera ktoś i nie ma potomków, to jego majątek przepada na rzecz państwa – tłumaczył Cejrowski.

– Gdyby Polak umarł bezpotomnie w Ameryce, to jego majątek nie przechodzi na dom Polonii amerykańskiej, tylko na skarb państwa – dodał.

Źródło: yt