Tak kłamią w sprawie pożarów w Amazonii. Internet zalewa fala fałszywych zdjęć sprzed lat [FOTO]

Fałszywe zdjęcie pożaru w Amazonii udostępnione przez Prezydenta Macrona. / foto: Twitter: Emannuel Macron
Fałszywe zdjęcie pożaru w Amazonii udostępnione przez Prezydenta Macrona. / foto: Twitter: Emannuel Macron

W sieci od kilku dni trwa afera związana z tym, że w Amazonii wybuchły ogromne pożary, a media milczą na ten temat. Problemem jest jednak to, że lasów Amazonii nie jest wcale tak łatwo podpalić, a duża część zdjęć pożarów jest fałszywa. Na fake-newsa nabrał się nawet Prezydent Francji Emannuel Macron.

Według najnowszych danych państwowego instytutu INPE w 2019 roku w Brazylii wybuchło o 80 procent więcej pożarów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O czym się już jednak nie mówi to to, iż większość pożarów została celowo wywołana przez miejscowych rolników.

Afera związana z ogromnymi pożarami, które mają trawić Amazonię rozpoczęła się w połowie tego tygodnia i to wówczas, szczególnie na Twitterze, pojawiła się cała masa zdjęć oznaczonych hashtagiem #AmazonRainforest lub #ActForTheAmazon. Problem w tym, że pochodzą one zazwyczaj z zupełnie innych pożarów.

Nie inaczej było w przypadku zdjęcia udostępnionego przez samego Prezydenta Francji Emannuela Macrona. – Nasz dom płonie. Dosłownie. Amazoński las deszczowy – płuca, które wytwarzają 20% tlenu na naszej planecie – płonie. To kryzys międzynarodowy. Członkowie szczytu G7, porozmawiajmy o tym na specjalnym posiedzeniu za dwa dni – apelował Macron.

Panie Macron, Amazonka nie wytwarza 20% tlenu na naszej planecie. Po drugie, użyte zdjęcie pochodzi sprzed lat, to nazywa się obecnie „fake newsami” i NIE pomaga Amazonowi – szybko sprostowała Prezydenta Francji brazylijska siatkarka i medalistka olimpijska – Anna Paula Henkel.

Zdjęcie, które oprócz Prezydenta Macrona udostępniło bezpośrednio 16 tysięcy osób (nie licząc „podań dalej” tweetów), było wykorzystywane przynajmniej kilkukrotnie, od co najmniej dwóch lat na różnych stronach związanych z sektą klimatyczną do straszenia ludzi zmianami klimatu i potężnymi pożarami.

Podobne fakenewsy rozprzestrzeniane są przez anonimowe konta na Twitterze o bardzo dużym zasięgu. Taki na przykład wpis użytkownika „hannah” zyskał wiele tysięcy polubień i podań dalej. Problem w tym, że żadne z udostępnionych przez nią zdjęć nie pochodzi z tegorocznych pożarów w Amazonii.

Pierwsze ze zdjęć przedstawia pożar w Kalifornii i zostało udostępnione na portalu Flickr na koncie Departamentu Rolnictwa USA już w 2013 roku. Druga fotografia faktycznie przedstawia pożar Amazonii, tyle że po raz pierwszy została użyta w 1989 roku. Trzecie zdjęcie to kopia zdjęcia drugiego, natomiast ostatnia fotografia ma prezentować natężenie pożarów w Amazonii, jednak również nie w tym roku, ale na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat.

Podobne „fake newsy” pojawiają się na innych kontach. Kolejny użytkownik udostępnia dwie fotografie, jedna przedstawia pożary w Szwecji sprzed roku, druga natomiast płonącą Syberię. Kolejne zdjęcia nie zostały dokładnie zidentyfikowane, jednak wiadomo że pojawiały się w sieci już w latach 2014-2015.

Łącznie zdjęcia te udostępniono kilkanaście tysięcy razy, a nawet na anonimowych profilach jak powyżej potrafią one zdobywać tysiące polubień i udostępnień. Przywołując podane wyżej dane należy przyjąć, że Amazonia faktycznie płonie i tegoroczne pożary występują nadzwyczaj często. Pozostają otwarte jednak pytania o to, w jaki sposób powstały pożary oraz co ma na celu masowe udostępnianie fałszywych zdjęć na troll kontach na Twitterze.

Źródło: motherjones.com/nczas.com