„Potwór”, który zatrzymał Donalda Trumpa. Huragan Dorian będzie naprawdę groźny [VIDEO]

Huragan Dorian widziany z orbity wokółziemskiej fot. Twitter @NOAASatellites
Huragan Dorian widziany z orbity wokółziemskiej fot. Twitter @NOAASatellites

Amerykańscy meteorolodzy szacują, że huragan Dorian, osiągnie kategorię 4 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Aktualnie osiągnął już kategorię 2.

Huragan Dorian zbliża się obecnie do wysp Bahama. Cały czas nabiera siły czemu sprzyja energia i wilgoć pobierana z ciepłych wód Atlantyku w rejonie nad którym się przemieszcza.

Paradoksalnie im wolniej huragan Dorian będzie się zbliżał do wybrzeży USA, tym dłużej będzie czerpał energię z oceanu i tym potężniejszy się stanie. Aktualnie przemieszcza się na północny zachód z prędkością 19 km na godzinę.

Biorąc pod uwagę przewidywany czas dotarcia do wybrzeży USA, czyli 4 dni, jest już praktycznie pewne, że uderzy na Florydzie. Ze statystyki z lat 1981-2018 wynika, że rozmiar stożka, w którym mieszczą się prognozowane miejsca wejścia na ląd nie przekracza wówczas 270 km.

Największym zagrożeniem nie jest jednak wiatr, a powodowana przez niego fala sztormową. Może ona osiągnąć nawet kilka metrów wysokości. Zagrożone powodzią jest niemal całe terytorium półwyspu.

Potęgować ją będą zapowiadane ulewne deszcze. Suma opadów nie jest możliwa do określenia bowiem zależy między innymi od prędkości przemieszczania się huraganu – im niższa ona będzie tym większa będzie ilość wody jaka spadnie na powierzchnię nad którą będzie się przesuwał.

Amerykanie traktują zagrożenie bardzo poważnie. Mieszkańcom Florydy polecono przygotowanie zapasów pożywienia, wody i leków, które pozwolą na przeżycie 7 dni. Wydawane są worki z piaskiem.

Zagrożeni mogą być także mieszkańcy stanów Georgia i Południowa Karolina.

Prezydent Donald Trump zamieścił w mediach społecznościowych video z ostrzeżeniem przed huraganem Dorian.