Sonda Parker Solar Probe przeleciała obok Słońca. To najszybszy obiekt jaki zbudował człowiek [VIDEO]

Sonda Solar Parker Probe fot. NASA
Sonda Solar Parker Probe fot. NASA

Sonda Parker Solar Probe przeleciała po raz kolejny wokół Słońca. Także tym razem wszystkie instrumenty pokładowe działają bez zarzutu.

Sonda znalazła się w peryhelium, czyli punkcie na orbicie ciała niebieskiego lub sztucznego satelity obiegającego Słońce, znajdującym się w miejscu największego zbliżenia obu ciał, w niedzielę 1 września około godziny 19:50 naszego czasu.

Był to już jej trzeci przelot wokół Słońca. Sonda Parker Solar Probe zbliżyła się zaledwie 24 mln km od naszej gwiazdy osiągając prędkość 343112 km/h.

W momencie przelotu wokół Słońca sonda nie komunikowała się z centrum kontroli lotów, a jej przelot odbywał się całkowicie automatycznie.

3 września kontrolerzy z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory zlokalizowanym w Laurel w stanie Maryland otrzymali z sondy raport o stanie urządzeń pokładowych.

Na pokładzie znajduje się specjalny system diagnostyczny, który określa stan sondy w czterostopniowej skali od A do D. Sonda przekazała informację, że znajduje się w statusie A, co oznacza że wszystkie systemy pokładowe pracują normalnie.

W trakcie trzeciego przelotu sonda Parker Solar Probe miała zbliżone parametry odległości od Słońca i prędkości z jaką się poruszała w porównaniu do poprzednich dwóch.

Nie ma więc mowy o pobiciu ustanowionych w trakcie poprzednich przelotów rekordach. Sonda Parker Solar Probe przeleciała najbliżej Słońca i osiągnęła największą prędkość ze wszystkich stworzonych przez człowieka obiektów.

Różnica między poprzednimi przelotami sprowadza się do momentu kiedy aktywowano instrumenty pomiarowe. W poprzednich robiono to gdy sonda zbliżyła się na odległość 0,25 AU od Słońca. Teraz zostały włączone w odległości 0,5 AU i zostaną wyłączone w takiej samej odległości od naszej gwiazdy.

Zgodnie z planem misji po całej serii przelotów wokół Słońca sonda znajdzie się najbliżej niego w roku 2024. Będzie wówczas w odległości zaledwie 6,2 mln km od jego powierzchni i osiągnie rekordową prędkość 692 018 km/h.

Źródło: NASA/nczas