Ekowariaci znów zmanipulowali przekaz. Polska Akademia Nauk prostuje brednie mediów o znikających polskich lasach

Krajobraz leśny / Fot. Pixabay
Krajobraz leśny / Fot. Pixabay
REKLAMA

W ostatnich dniach media obiegła szokująca wiadomość. Powołując się na analizy Polskiej Akademii Nauk kolportowano prognozy, jakoby w niedalekiej przyszłości z polskich lasów miało zniknąć 75% drzew. Informacja urosła do takiej rangi, że głos postanowili zabrać eksperci z PAN. W oświadczeniu zdementowali rozprzestrzeniające się farmazony.

Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne – podkreśla dr hab. Andrzej M. Jagodziński, dyrektor Instytutu Dendrologii PAN.

REKLAMA

W specjalnym komunikacie naukowcy tłumaczą, że owszem, cztery gatunki drzew, które zajmują 75% powierzchni lasów w Polsce, są najbardziej wrażliwe na zmieniające się warunki atmosferyczne. To sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata.

Postępujące zmiany klimatu sprawią, że wspomniane drzewa zaczną tracić swoje optimum klimatyczne w naszym regionie, a w konsekwencji znikać z polskich lasów – pisano wcześniej.

Nie oznacza to jednak, że nagle z lasów zniknie 75% drzew, jak próbowały to przedstawić wiadome media. PAN wskazuje, że to nie jest żaden nowy problem. Leśnicy zmagają się z nim od pewnego czasu i po prostu w miejsce drzew, które nie przyjmują się do ekosystemu, sadzą inne, np. dęby, buki, lipy czy klony.

To zbyt duże uproszczenie. Nie grozi nam wylesianie, tylko drastyczna zmiana szaty roślinnej. Przyroda, ale też leśnicy, będą wprowadzać do lasów gatunki lepiej dostosowane do zmieniających się warunków środowiskowych – wskazują naukowcy z PAN.

Źródło: pan.pl/nczas

REKLAMA