„Sojusznik” wstrzymuje budowę wojskowych inwestycji w Polsce. Ma ważniejszy projekt na głowie

Donald Trump. Foto: PAP
Donald Trump. Foto: PAP
REKLAMA

Jeszcze nie wybuchła żadna wojna, a zachodni sojusznik już wstrzymuje tak hucznie zapowiadane wsparcie. Pentagon opublikował listę 127 inwestycji wojskowych o łącznej wartości 3,6 mld dolarów, których realizacja zostanie wstrzymana, aby przesunąć te środki na budowę muru na granicy USA z Meksykiem. Na liście jest też pięć obiektów z Polski o wartości 130,4 mln dolarów.

W połowie lutego prezydent Donald Trump wprowadził stan wyjątkowy na południowej granicy USA, a następnie zapowiedział przeznaczenie dodatkowych 8 mld dolarów na budowę muru granicznego, który ma powstrzymać nielegalnych imigrantów. Ponieważ Kongres nie zgodził się na przyznanie dodatkowych funduszy, administracja zdecydowała, że przesunie środki pierwotnie przeznaczone na inne cele.

REKLAMA

Z 8 mld, 3,6 mld pochodzi z budżetu Departamentu Obrony na kończący się 30 września rok budżetowy 2019.

Na liście inwestycji do opóźnienia lub skasowania, którą zatwierdził sekretarz obrony Mark Esper, znajduje się 127 pozycji o łącznej wartości 3,6 mld dolarów. Spośród nich 43 to obiekty na terenie Stanów Zjednoczonych, 21 na terytoriach zależnych USA, zaś pozostałe 63 za granicą.

Niedoszłe inwestycje zagraniczne składają się na ponad połowę oszczędności – 1,83 mld dolarów, na te w USA przeznaczono pierwotnie 1,07 mld, zaś na terytoriach zależnych – niespełna 700 mln. Ponad połowa zagranicznych skasowanych inwestycji znajduje się w Europie, ale państwem, w którym najwięcej ich skasowano jest Japonia (14 pozycji), a dalej – Niemcy (12) i Wielka Brytania (8).

Z kolei najdroższą pozycją na liście jest magazyn w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, którego budowa miała kosztować 119 mln dolarów, zaś najdroższą pozycją na terenie USA – centrum inżynieryjne w akademii wojskowej w stanie Nowy Jork (95 mln dol.).

W przypadku Polski skasowano pięć inwestycji w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI): magazyn paliwa w bazie lotniczej w Powidzu oraz niesprecyzowane jeśli chodzi o lokalizację przedłużenie linii kolejowej i budowę kolejowego składu przeładunkowego, magazynu amunicji oraz dwóch punktów zbornych.

Koszt najdroższej z tych inwestycji – magazynu amunicji – miał wynieść 52 mln dolarów. Przy czym łączna wartość tych pięciu pozycji – 130,4 mln dolarów – jest mniejsza niż we wstępnej, przedstawionej w marcu wersji listy. Wtedy wartość zagrożonych inwestycji w Polsce wynosiła 144,4 mln dolarów.

Dzięki zaoszczędzonej w budżecie Pentagonu kwocie 3,6 mld dolarów, możliwe będzie zbudowanie ponad 280 km muru granicznego.

Źródło: PAP/nczas.com

REKLAMA