Zaufanie do Macrona rok do roku niemal bez zmian. Francuzi nie wierzą politykom i partiom

Emmanuel Macron. / foto: PAP
Emmanuel Macron. / foto: PAP
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Francuski prezydent Emmanuel Macron mógł się pochwalić jesienią 2018 roku, tuż przed rozpoczęciem protestów społecznych „żółtych kamizelek”, zaufaniem ze strony 33% Francuzów. Ostatnie badania Kantar-Onepoint pokazują, że we wrześniu 2019 roku sytuacja jest podobna.

Macrona obdarza obecnie zaufaniem 32 % ankietowanych. Dołowanie przez ostatnie miesiące popularności prezydenta zostało zatrzymane, a nawet przybyło mu ostatnio pięć procent poparcia (co ciekawe aż siedem procent w elektoracie centroprawicy).

Wpływ na te notowania ma z pewnością polityka zagraniczna. Macron był gospodarzem szczytu G7 w Biarritz, spotykał się z Trumpem i Bolsonaro, a dodatkowo z Putinem. Wyciszenie aktywności schodzącej ze sceny europejskiej Merkel, promuje też postrzeganie francuskiego prezydenta jako lidera całej UE. Mile połechtani w swoim szowinizmie Francuzi zdają się to doceniać.

Jednak fakt, że prezydentowi ufa tylko jedna trzecia społeczeństwa w sumie zbyt optymistyczny nie jest. 66% deklaruje brak zaufania. Premiera Edourada Philippe’a obdarza zaufaniem 32%, ale nie ufa mu aż 62%.

U Macrona jest lepiej, niż w przypadku jego poprzednika Hollande’a po takim samym czasie rządzenia (tylko 13% zaufania), ale przełomu nie ma, a jesienią zaczną się problemy z niepopularną reformą emerytur, czy sprawą nadania parom lesbijskim prawa do posiadania dzieci w wyniku in vitro.

Macron nie ma jednak specjalnych konkurentów. Liderem zaufania jest b. minister ekologii Nicloas Hulot (51% zaufania), ale zrezygnował on z polityki. Wśród zawodowych polityków jako takie zaufanie mają socjalistki Segolene Royal (28%), Martine Aubry (27%) i mer Paryża Anne Hidalgo (25%). 25% ufa Sarkozyemu (też poza aktualną polityką).

Z opozycji Le Pen ma 20% zaufania, lewak Melenchon – 24%, prawicowy Wauquiez tylko 11%. 65% Francuzów nastawionych jest pesymistycznie, a tylko 16% patrzy na przyszłość z optymizmem.

Wśród partii politycznych najlepszą opinię mają… Zieloni (Europa, Ekologia, Zieloni) – 56% pozytywnych ocen, a dalej są prezydencka LREM – 29%, PS, Zbuntowana Francja i centrolewicowy MoDema – po 25%. 22% dobrych opinii mają centroprawicowi Republikanie, 17% – Zjednoczenie Narodowe, Komuniści – 16% i 13% – prawicowy ruch Debout la France. Nie oznacza to, że Francja przesunęła się aż tak mocno na lewo, ale o tym, że po ostatniej klęsce i rozpadzie tradycyjnych podziałów sceny politycznej, żadna partia już zaufania nie odzyskała.

Źródło: Le Figaro