Amerykanie przetestowali międzykontynentalne pociski balistyczne Trident II

Międzykontynentalny pocisk balistyczny Trident II odpalony z okrętu podwodnego USS Nebraska (SSBN 739) fot. U.S. Navy
Międzykontynentalny pocisk balistyczny

Amerykanie sprawdzają możliwości swoich sił strategicznych. Przeprowadzili serię odpaleń międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Próby zakończyły się sukcesem.

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych (U.S. Navy) przeprowadziła 4 testowe odpalenia rakiet balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych (SLBM).

Pierwsza próba miała miejsce 4, a druga 6 września. Uzbrojone w głowice ćwiczebne rakiety Trident II (D5) wystrzelono z okrętu podwodnego klasy Ohio, USS Nebraska (SSBN-739), który znajdował się niedaleko wybrzeży Kalifornii. Wszystkie trafiły w cele znajdujące się około 9000 kilometrów dalej w okolicach wyspy Guam na Pacyfiku.

Był to 176 udany test rakiet Trident II (D5). Testy mają na celu sprawdzanie niezawodności i dokładności tego systemu uzbrojenia.

Rakiety Trident II (D5) miały pierwotnie wyjść ze służby w roku 2024, ale po przeprowadzonych modernizacjach pozostaną w niej do 2040 roku. Będą stanowić uzbrojenie amerykańskich okrętów podwodnych klasy Ohio i Columbia oraz brytyjskich klasy Vanguard i Dreadnought.

Odstraszanie nuklearne jest najważniejszym priorytetem dla Departamentu Obrony i U.S. Navy, co oznacza nie tylko utrzymanie naszych obecnych zdolności w tym obszarze, ale także rozwijanie następnych generacji rakiet Trident, które to zapewnią przez następne 40 lat i więcej. – powiedział wiceadmirał Johnny R. Wolfe, Dyrektor Programu Systemów Strategicznych amerykańskiej marynarki wojennej.

Rakiety typu SLBM są częścią tzw. triady nuklearnej, która obejmuje także odpalane z lądu międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM) i bombowce strategiczne B-2 Spirit i B-52H Stratofortress przenoszące bomby jądrowe i pociski manewrujące wyposażone w głowice nuklearne.

SLBM stanowią około 70% całego arsenału nuklearnego USA.

Międzykontynentalne pociski balistyczne Trident II (D5) mają zasięg ponad 12.000 km. Mogą przenosić od 8 do 14 głowic nuklearnych typu MIRV, czyli mogących po wyniesieniu przez rakietę trafiać w odrębne cele. CEP wynosi 90 metrów. Prędkość pocisku w fazie terminalnej to 8000 m/s (Mach 24).

Źródło: U.S. Navy Strategic Systems Programs Public Affairs