
Lider prawicowej Ligi Matteo Salvini podczas poniedziałek manifestacji pod parlamentem zapowiedział „poważną opozycję” swojej partii wobec nowego rządu Giuseppe Conte we Włoszech. Wydarzenie gromadziło tysiące demonstrantów.
Liga nie zamierza zostawiać koalicyjnemu rządowi Ruchu 5 Gwiazd i Partii Demokratycznej „okresu spokoju”. Matteo Salvini zapowiedział silną opozycję w parlamencie, ale także w społeczeństwie „od północy na południe, od jednego miasto do drugiego”.
Salvini nie ma wątpliwości, że większość ludzi w kraju chciałaby nowych wyborów. Koalicyjny rząd ma jednak pozwolić na przeczekanie fali rosnącego poparcia dla Ligi. Manifestacja pod parlamentem zgromadziła jednak prawdziwe tłumy. Uczestniczyli w niej także politycy Fratelli d’Italia (neofaszystowska FDI).
Na apel polityków uczestnicy nie nieśli jednak emblematów swojej partii, ale tylko flagi włoskie. W tym samym czasie w parlamencie miało miejsce zaprzysiężenie i expose premiera Conte. Deputowani Ligi kilkakrotnie przerywali Giuseppe Contemu jego przemówienie, wznosząc okrzyki: „wyborów, wyborów!”.
Il modo migliore per dire #NO al #Governo del palazzo è scendere in piazza, in mezzo alla gente! 🇮🇹@matteosalvinimi @GiorgiaMeloni pic.twitter.com/uC5vOUgsn7
— Giovanni Toti (@GiovanniToti) September 9, 2019
Głosowanie nad wotum zaufania odbywało się wieczorem i we wtorek w Senacie.
Facciamo vedere queste immagini a chi dice che non c’era nessuno in piazza a Montecitorio.
MAI mollare Amici, perché alla fine vinceremo noi.#orgoglioitaliano #primagliitaliani🇮🇹 pic.twitter.com/w6vJt8DpG1— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) September 9, 2019
Źródło: AFP