Salvini zapowiada „opozycję na serio”. Tysiące manifestantów pod parlamentem składało wotum nieufności wobec nowej centrolewicowej koalicji rządzącej

Salvini z sojusznikami na wiecu przed parlamentem Fot. Twitter
REKLAMA

Lider prawicowej Ligi Matteo Salvini podczas poniedziałek manifestacji pod parlamentem zapowiedział „poważną opozycję” swojej partii wobec nowego rządu Giuseppe Conte we Włoszech. Wydarzenie gromadziło tysiące demonstrantów.

Liga nie zamierza zostawiać koalicyjnemu rządowi Ruchu 5 Gwiazd i Partii Demokratycznej „okresu spokoju”. Matteo Salvini zapowiedział silną opozycję w parlamencie, ale także w społeczeństwie „od północy na południe, od jednego miasto do drugiego”.

REKLAMA

Salvini nie ma wątpliwości, że większość ludzi w kraju chciałaby nowych wyborów. Koalicyjny rząd ma jednak pozwolić na przeczekanie fali rosnącego poparcia dla Ligi. Manifestacja pod parlamentem zgromadziła jednak prawdziwe tłumy. Uczestniczyli w niej także politycy Fratelli d’Italia (neofaszystowska FDI).

Na apel polityków uczestnicy nie nieśli jednak emblematów swojej partii, ale tylko flagi włoskie. W tym samym czasie w parlamencie miało miejsce zaprzysiężenie i expose premiera Conte. Deputowani Ligi kilkakrotnie przerywali Giuseppe Contemu jego przemówienie, wznosząc okrzyki: „wyborów, wyborów!”.

Głosowanie nad wotum zaufania odbywało się wieczorem i we wtorek w Senacie.

Źródło: AFP

REKLAMA