Arabowie reagują na zapowiedź aneksji Doliny Jordanu przez Izrael. „To nowa agresja i zamiar pogwałcenia prawa międzynarodowego” [VIDEO]

Beniamin Netanjahu. Foto: PAP, zdj. NEIL HALL / POOL
Beniamin Netanjahu. Foto: PAP, zdj.NEIL HALL / POOL

Ministrowie spraw zagranicznych Ligi Arabskiej potępili we wtorek wieczorem zapowiedź izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu anektowania Doliny Jordanu jako „akt agresji” niweczący wszelkie szanse porozumienia pokojowego z Palestyńczykami. Zamiar Netanjahu potępiła również Arabia Saudyjska.

Liga Arabska uważa to oświadczenie za niebezpieczne wydarzenie i nową izraelską agresję zapowiadającą zamiar pogwałcenia prawa międzynarodowego – głosi oświadczenie ministrów opublikowane po spotkaniu w Kairze.

Ministrowie podkreślili, że zdaniem Ligi „podważa to szanse wszelkiego postępu w procesie pokojowym i storpeduje jego podstawy”.

Arabia Saudyjska określiła zapowiedź Netanjahu jako „bezpodstawną” i podobnie jak Liga oświadczyła, że „to pogwałcenie prawa międzynarodowego podważyłoby wszelkie wysiłki na rzecz pokoju”. Rijad wezwał do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Organizacji Współpracy Islamskiej. Podobne oświadczenia wydały władze Autonomii Palestyńskiej i Jordania.

Palestyński Islamski Dżihad (PIJ) wystrzelił w wczoraj 5 rakiet na terytorium Izraela. Do ataku doszło w momencie gdy Netanjahu przemawiał w leżącym niedaleko Strefy Gazy mieście Ashdod. Przemówienie zostało przerwane, a izraelski premier został ewakuowany.

Izrael zbombardował w odpowiedzi na atak 15 celów położonych na terenie Strefy Gazy. Brak doniesień o ofiarach po stronie Palestyńskiej.

Netanjahu oświadczył we wtorek, że jeśli wygra przyszłotygodniowe wybory parlamentarne, ogłosi aneksję Doliny Jordanu, która jest częścią Zachodniego Brzegu, czyli terenów palestyńskich administrowanych przez Izrael.

Ogłaszam dziś, że po ustanowieniu nowego rządu, mam zamiar zastosować suwerenność Izraela w Dolinie Jordanu i na terenach na północ od Morza Martwego – powiedział Netanjahu w przemówieniu telewizyjnym.

Nie mieliśmy takiej okazji od Wojny Sześciodniowej i wątpię, że moglibyśmy mieć w ciągu najbliższych 50 lat – dodał.

Izraelski premier wyjaśnił, że zamierza włączyć do Izraela wszystkie osiedla żydowskie na całym Zachodnim Brzegu Jordanu. Twierdzi, że to część planu pokojowego Donalda Trumpa dla Bliskiego Wschodu. Plan ma zostać ogłoszony wkrótce po zakończeniu przedterminowych wyborów w Izraelu. Odbędą się one 17 września.

Wspierając Netanjahu w kampanii wyborczej wiosną tego roku Donald Trump i Stany Zjednoczone formalnie uznały zwierzchność Izraela nad okupowanymi Wzgórzami Golan należącymi do Syrii.

Dolina Jordanu rozciąga się od Morza Martwego na południu do izraelskiego miasta Bet Szean na północy. Zajmuje powierzchnię ok. 2400 km kwadratowych i stanowi ok. 30 procent terenów Zachodniego Brzegu Jordanu. Ocenia się, że w Dolinie i w rejonie północnych brzegów Morza Martwego mieszka ok. 65 tys. Palestyńczyków i 11 tys. izraelskich osadników.

Głównym izraelskim miastem jest Jerycho otoczone przez ok. 28 mniejszych miejscowości i osad Beduinów. Ma ono być wyłączone z anektowanych terytoriów co oznaczałoby powstanie arabskiej enklawy.

Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej w roku 1967. W 2005 roku Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, lecz setki tysięcy żydowskich osadników pozostają we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwiają się temu Palestyńczycy.

Źródło: PAP/nczas