77-letnia Brytyjka ustanowiła niesamowity rekord. Jeanne Socrates jest najstarszą osobą, która tego dokonała [VIDEO]

Jeanne Socrates najstarsza osoba, która opłynęła samotnie świat fot. You Tube @ steve Illman
Jeanne Socrates najstarsza osoba, która opłynęła samotnie świat fot. You Tube @ steve Illman

77. letnia Brytyjka została najstarszą osobą, która opłynęła samotnie kulę ziemską w rejsie non-stop i bez pomocy z zewnątrz.

Jeanne Socrates z Lymington w Hampshire, dopływając do portu Victoria w Kanadzie ukończyła w sobotę 7 września swoją wokółziemską podróż po 320 dniach spędzonych na oceanach.

Na wodach zatoki oczekiwały na nią jachty z setkami ludzi na pokładach, którzy wiwatowali na jej cześć.

The Royal Victoria Yacht Club złożył jej specjalne gratulacje gdyż stała się najstarszą osobą, która opłynęła samotnie kulę ziemską w rejsie non-stop i bez pomocy z zewnątrz.

Jeanne Socrates, żeglowała na 38. stopowym jachcie (ok. 11,5 metra) Nereida. W trakcie żeglugi jacht doznał kilku usterek. Uszkodzony został miedzy innymi grot, czyli główny żagiel jachtu, urwany wiatromierz, a fale zmyły z pokładu zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Brytyjska żeglarka pobiła swój własny rekord z roku 2013. Wcześniej najstarszą osobą, której udało się tego dokonać był Minoru Saito, który kończąc rejs w roku 2005 miał 71 lat.

Było to jej trzecie podejście do próby bicia rekordu. Wcześniejsze w 2009 i 2012 zakończyły się niepowodzeniem, bowiem żeglarka zmuszona była do przerwania rejsów.

Jeanne Socrates zainteresowała się żeglarstwem dopiero po przejściu na emeryturę w 1997 roku. Początkowo żeglowała wraz ze swoim mężem, a po jego śmierci w 2003 roku rozpoczęła samotne rejsy.

Krótki film dokumentujący jej przygotowania do rekordowego rejsu.

Źródło: The Guardian