W Katalonii protesty mniejsze, niż w latach poprzednich. Separatyści coraz bardziej podzieleni

Protest separatystów w Barcelonie Fot. Twitter

W święto narodowe Katalonii – Diada, na ulice Barcelony wyszli ponownie miejscowi separatyści. Doliczono się 600 tys. manifestantów. Liczba imponująca, ale jednak znacznie mniejsza, niż w przypadku protestów ubiegłorocznych, które zgromadziły milion osób. Jest to też mniej, niż we wszystkich latach poprzednich, czyli od 2012 roku, kiedy to pojawiły się żądania niepodległości tej prowincji.

Spadek frekwencji ma miejsce m.in. ze względu na podziały wśród organizacji separatystów. Nie wszystkim odpowiada radykalizm żądań partii „Razem dla Katalonii” byłego szefa regionu Carlesa Puigdemonta, który uciekł do Belgii, ale wzywa do „konfrontacji z Madrytem”.

W czasie manifestacji doszło jednak do zamieszek, kiedy licząca ponad pół tysiąca osób grupa zwolenników niepodległości Katalonii podjęła próbę sforsowania barierek, okalających regionalny parlament w Barcelonie. Udało im się wedrzeć do budynku, a funkcjonariusze policji użyli pałek.

Agresorzy to w większości działacze lewackich Komitetów Obrony Republiki (CDR), którzy w odpowiedzi obrzucili funkcjonariuszy kamieniami, butelkami oraz petardami. Separatyści zaatakowali też transmitujących wydarzenia pod parlamentem dziennikarzy hiszpańskich mediów: telewizji TVE oraz Antena 3, niszcząc im sprzęt.

Manifestanci skandowali hasła przeciwne władzom Hiszpanii, zwolnienia „więźniów politycznych”, a także domagali się natychmiastowego ogłoszenia przez kataloński rząd Quima Torry niepodległości regionu.

Źródło: Ouest France