Prezydent Niemiec udzielił mocnego wywiadu o II wojnie światowej. „Czy historia Niemiec może się powtórzyć?”. „Nie chcę, żebyśmy byli więźniami…”

Frank-Walter Steinmeier. / foto: PAP
Frank-Walter Steinmeier. / foto: PAP

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył w wywiadzie w najnowszym wydaniu tygodnika „Der Spiegel”, że jego kraj powinien tak obchodzić się ze swoja historią, by się nigdy nie powtórzyła.

„Tomasz Mann powiedział kiedyś, że ktoś, kto się rodzi Niemcem, ma do czynienia z niemiecką historią. Nie chcę, żebyśmy byli więźniami naszej historii, ale musimy tak się z nią obchodzić, żeby się nie powtórzyła” – oświadczył Steinmeier wspominając swój udział w obchodach upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Wieluniu i Warszawie.

„Zjednoczona Europa i demokratyczne Niemcy są lekcjami z naszej strasznej przeszłości. Nasza odpowiedzialność nie zna grubej kreski. I to właśnie z tej odpowiedzialności wynika obowiązek zachowania i przekazywania dalej wyciągniętych wniosków” – powiedział niemiecki przywódca w rozmowie ze „Spieglem”.

Niemiecki prezydent ma zdolność do formułowania pięknych zdań, lecz nie przekłada się to w żaden sposób na rzeczywistość polityczną. Niemcy dalej odżegnują się od wypłacenia Polsce odszkodowań za straty, które nasz kraj poniósł w wyniku wywołanej przez nich II wojny światowej.

Źródło: PAP