W Anglii ukradli najdroższy sedes świata. Był wykonany z litego złota

złoty sedes Cattelana Fot. Twitter

Z Pałac Blenheim w południowej Anglii, na zachód od Londynu, skradziono sedes wykonany z litego złota, wykonany przez włoskiego artystę Maurizio Cattelana. Jego wartość wycenia się na 1,1 miliona euro.

Okazji złodziejowi dostarczyła powódź, która nawiedziła te okolice i dokonała licznych szkód, także we wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO pałacu. Toaleta z 18-karatowego litego złota była w pełni funkcjonalna i podłączona do kanalizacji.

Dzieło Cattelana nosiło ironiczną nazwę „Ameryka”. Nieoczekiwanie zniknęło z XVIII-wiecznego pałacu w Oxfordshire, w którym urodził się m.in. Winston Churchill. Na Twitterze podano, że policja prowadzi dochodzenie.

Brytyjska policja poinformowała tylko, że ​​złodzieje „włamali się do pałacu w nocy i wyszli około 4.50 rano czasu lokalnego”. Do kradzieży mieli użyć dwóch pojazdów. Wg nieoficjalnych informacji w sprawie tej zatrzymano 66-letniego podejrzanego, ale łupu nie znaleziono.

Cattelan wykonał złotą toaletę w 2016 roku dla Muzeum Solomona R. Guggenheima w Nowym Jorku. Została zaprojektowany tak, aby wyglądała jak inne toalety muzeum i został zainstalowany w jednej z łazienek muzeum do użytku gości.

Na skorzystanie z niej czekały zawsze długie kolejki. We wrześniu 2019 r. Ameryka została zainstalowana w Blenheim Palace w Wielkiej Brytanii, gdzie była dostępna do użytku w ramach wystawy prac Cattelana.

Źródło: Actu 17