Rosyjscy eksperci potwierdzają: Białoruś będzie autonomią w Federacji Rosyjskiej. Pełna integracja już w 2021 roku

Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA

To jest już pewne, Białoruś w najbliższym czasie stanie się elementem Federacji Rosyjskiej i zniknie oficjalnie z map Europy. Decyzja została już podjęta, a dokumenty podpisane. Teraz rosyjscy eksperci wskazują, jak ich zdaniem, wyglądać będzie przyszłość autonomii z rządem w Mińsku.

O szczegółach programu integracji informuje dziś rosyjski dziennik „Kommersant”, który to powołuje się na źródła wśród polityków na Kremlu. Zdaniem dziennikarzy, forma w jakiej dojdzie do integracji Białorusi i Rosji jest już ustalona w dokumencie podpisanym 6 września tego roku i określanym jako „Program działań”.

Pełne połączenie systemów gospodarczych ma nastąpić w przeciągu 1,5 roku, licząc od września. Styczeń 2021 ma być pierwszym miesiącem pełnej integracji gospodarczej obydwu państw, a dokładniej Federacji Rosyjskiej oraz autonomii Białoruskiej.

Na ten moment, według dziennikarzy „Kommersant” ważą się jeszcze losy pozostałych dziedzin takich jak obrona, bezpieczeństwo wewnętrzne, sądownictwo oraz porządek prawny. Najprawdopodobniej wszystkie powyższe zostaną dostosowane do stanu w Rosji, jednak niektórzy przedstawiciele rządu w Mińsku chcą wprowadzenia reform z uwzględnieniem charakterystyki obecnych praktyk w swoim kraju. Tak ma się stać m.in. z edukacją, która choć przyjmie tok znany z Federacji Rosyjskiej, to jednak zarządzana ma być przez nowy parlament autonomii.

Pełne zjednoczenie, jak wskazują dziennikarze, ma nastąpić w roku 2022. Wtedy to, oficjalnie będzie można stwierdzić, iż nasz wschodni sąsiad – Białoruś, przestał występować na mapie Europy.

Źródło: Kommersant.ru / NCzas.com