Teheran zapowiedział, że brytyjski tankowiec „Stena Impero” zostanie wkrótce uwolniony. Tymczasem Irańczycy zatrzymali dziś kolejny statek w Zatoce Perskiej.

Tankowiec Stena Impero. Foto armatora
Tankowiec Stena Impero. Foto armatora
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Rzecznik Ministerstwa Sprw Zagranicznych Iranu, Seyed Abbas Mousavi, zapowiedział w poniedziałek, że pływający pod brytyjską banderą tankowiec „Stena Impero” zostanie wkrótce uwolniony. Tymczasem Iran zatrzymał dziś kolejny statek na wodach Zatoki Perskiej.

Pływający pod brytyjską flagą tankowiec „Stena Impero” został zatrzymany 19 lipca przez komandosów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w trakcie pokonywania Cieśniny Ormuz, pod pretekstem złamania zasad żeglugi. Miał rzekomo doprowadzić do kolizji i nie udzielić pomocy łodzi rybackiej.

Według słów rzecznika irańskiego MSZ procedura prawna związana z tym incydentem jest na ukończeniu i brytyjski tankowiec zostanie zwolniony z aresztu w ciągu kilku najbliższych dni.

Wcześniej, bo 4 września, z pokładu „Stena Impero” zeszło 7 Hindusów. Decyzja miała mieć podłoże humanitarne.

Załoga brytyjskiego tankowca składała się z 23 osób, z czego 18 było obywatelami Indii. Pozostali pochodzą z Filipin, Łotwy i Rosji.

Zwolnienie nie jest wynikiem jakiejkolwiek mediacji ze strony trzeciej – podkreślił Mousavi.

Zapewnienia te są jednak mało wiarygodne. Do zatrzymania „Stena Impero” doszło niemal dokładnie w dwa tygodnie od zajęcia irańskiego tankowca „Grace-1” przez władze Gibraltaru i było typowym działaniem odwetowym ze strony Teheranu.

Irański tankowiec, który zmienił w międzyczasie nazwę na MV Adrian Darya, został uwolniony po długich negocjacjach 18 sierpnia. Aktualnie przebywa u wybrzeży Syrii i wbrew doniesieniom medialnym, i oskarżeniom ze strony USA, na jego pokładzie wciąż znajduje się ładunek 2,1 mln baryłek ropy.

Oczekuje się, że zwolnienie „Stena Impero” będzie realizacją wynegocjowanego między Iranem i Wielką Brytanią porozumienia.

Tymczasem dziś Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, zatrzymał kolejny statek. Płynąca pod banderą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jednostka miała przemycać niewielką ilość, bowiem zaledwie 250 tys. ton oleju napędowego. Wraz ze statkiem została zatrzymana jego 11 osobowa załoga.

Źródło: Fars News/nczas