TO PEWNE! Białoruś zniknie z mapy Europy. „Co to oznacza dla Polski?”

Granica Polski z Białorusią.

6 września Dmitrij Miedwiediew i premier Białorusi Siergiej Rumas podpisali w Moskwie wstępny program integracji obu krajów. Od teraz rozpoczęło się ostateczne odliczanie przed oficjalnym powstaniem Związku Białorusi i Rosji. Czym jest ZBiR i co oznacza?

Oczywiście, jak to w przypadku ważnych rosyjskich umów, wiemy bardzo niewiele, a większość kwestii to jedynie przypuszczenia ekspertów. Ich zdaniem, główny trzon integracji stanowić będzie ścisła współpraca polityczna. Chodzi o cały system wraz z urzędnikami i politykami.

Oznaczać to będzie między innymi utworzenie wspólnego parlamentu związkowego, który funkcjonować będzie na pełnoprawnych zasadach. Do tego dojdą również takie instytucje jak rząd oraz bank centralny. W niedługim czasie wyłoniony zostanie także prezydent.

Zdaniem politologów w najbliższym czasie ustalone zostaną tzw. mapy drogowe czyli prawa normy dotyczące sektorów takich tak transport oraz finanse. Chodzi tu m.in. o elementy ustawodawstwa celnego, polityki podatkowej czy też różnego rodzaju regulacji bankowych.

Najprawdopodobniej umowę pełnej integracji poznamy 8 grudnia. Wówczas to, po podpisach złożonych przez Aleksandra Łukaszenkę i Władimira Putina będziemy mogli powiedzieć oficjalnie o zakończeniu istnienia Białorusi na mapach Europy.

Źródło: Tut.by / NCzas.com