III Wojna Światowa!? CNN oskarża Iran o ataki na Arabię Saudyjską

Atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej. Foto: YouTube / PAP
Atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej. Foto: YouTube / PAP

Śledczy z Arabii Saudyjskiej oraz ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że atak na rafinerię został przeprowadzony z terytorium Iranu. Baza, z której wystrzelone zostały pociski znajduje się niedaleko granicy z Irakiem.

CNN powołuje się na wiadomości uzyskane od informatora, który zna ustalenia toczącego się śledztwa. Pociski miały zostać wystrzelone z bazy znajdującej się na terytorium Iranu, tuż przy granicy z Irakiem. Miały one naruszyć przestrzeń powietrzną Kuwejtu.

Nie przeleciały one nad Zatoką Perską, w pobliżu której amerykańskie i saudyjskie systemy radarowe są najmocniejsze. Informator CNN podając te ustalenia powołał się na dane wywiadowcze.

Do ataku na największą rafinerię w Arabii Saudyjskiej doszło w sobotę. Przyznały się do niego jemeńskie oddziały Huti, twierdząc, że akcja została przeprowadzona przy użyciu 10 dronów. W wyniku ataku uszkodzone zostały maszyny kluczowe dla globalnych dostaw ropy naftowej.

Skutkiem ataku jest zmniejszenie o połowę produkcji surowca. W niedzielę Amerykanie opublikowali zdjęcia satelitarne, z których wynika, że atak został przeprowadzony z terytorium Iranu albo Iraku, nie zaś Jemenu.