Katastrofa w Rosji! Najbardziej niebezpieczne wirusy świata na wolności? Wybuch w centrum wirusologii

Wirus. Foto: Pixabay
Wirus. Foto: Pixabay

W centrum wirusologii znajdującym się w obwodzie nowosybirskim doszło do wybuchu butli z gazem. Wskutek eksplozji ranny został jeden mężczyzna. Komitet Śledczy rozpoczął już dochodzenie w tej sprawie. Władze zapewniają, że nie ma zagrożenia biologicznego.

Do wybuchu doszło w centrum wirusologii Wektor w 17-tysięcznym Kolcowie w poniedziałek wieczorem. Lokalne władze informują, że chodzi o eksplozję butli z gazem na piątym piętrze budynku, gdzie odbywa się remont.

Radio Swoboda donosi, że ranny został jeden mężczyzna, robotnik pracujący przy remoncie. Miał on doznań oparzeń drugiego i trzeciego stopnia. Natomiast telewizja Rossija 1 podaje, że lekarze walczą o jego życie.

Centrum wirusologii Wektor utworzono w latach 70. XX w. To właśnie tam w czasach Związku Radzieckiego prowadzono badania nad bronią biologiczną i bakteriologiczną. Po upadku ZSRR prowadzono tam badania w zakresie nauk przyrodniczych.

– To centrum badawcze ma jedną z najbardziej wszechstronnych kolekcji niebezpiecznych wirusów na świecie. Jest jednym z dwóch miejsc na świecie, w których przechowywany jest wirus ospy. W centrum jest przechowywany również wirus ebola – poinformowało Radio Swoboda.

– Opracowano tutaj szczepionki przeciwko odrze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, wirusowi ebola, leki na grypę. Przeprowadzono także testy do diagnozowania zakażenia HIV. Obecnie opracowywany jest lek przeciwnowotworowy. Wektor zatrudnia dziś ponad półtora tysiąca osób – podała telewizja Rossija 1.

Burmistrz Kolcowa Nikołaj Krasnikow poinformował, że w czasie remontu nie były prowadzone badania. Uspokoił również, że nie ma zagrożenia biologicznego.