Rosyjski bombowiec nad Bałtykiem i w pobliżu bazy NATO! Poderwano polskie F-16 [WIDEO]

Samoloty F-16 nad Bałtykiem. Foto: YouTube
Samoloty F-16 nad Bałtykiem. Foto: YouTube

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało w internecie film, który przedstawia przelot bombowca Tu-160 nad Morzem Bałtyckim. W związku z tym, że samolot ten zbliżał się do granic z kilkoma państwami oraz w okolice bazy NATO, poderwane zostały myśliwce państw Paktu, które kontrolowały przelot. W akcji brały udział również polskie F-16.

Tu-160 to strategiczny bombowiec będący na wyposażeniu rosyjskiej armii. Jego historia sięga jeszcze czasów Związku Radzieckiego. Obecnie rosyjskie siły powietrzne mają 16 takich maszyn. Co ważne, Tu-160 może przenosić broń atomową.

Rosjanie często przelatują tymi maszynami nad Morzem Bałtyckim, Morzem Północnym czy Morzem Beringa, czym prowokują niebezpieczne sytuacje, kiedy zbliżają się do granic innych państw.

Ostatnio rosyjski bombowiec odbył przelot w asyście dwóch myśliwców nad Bałtykiem. Sytuacja ta doprowadziła do poderwania maszyn NATO. Jako pierwsze do akcji wkroczyły fińskie myśliwce F-18.

Następnie poderwane zostały myśliwce Saab JAS 39 Gripen należące do Szwedzkich Sił Powietrznych. Później w akcji wzięły udział samoloty F-16 z Polski, Belgii oraz Danii.

Źródło: wp.pl