Izraelska policja zastrzeliła palestyńską kobietę z nożem fot. Twitter @paldf
Izraelska policja zastrzeliła palestyńską kobietę z nożem fot. Twitter @paldf

Izraelscy policjanci zastrzelili palestyńską kobietę uzbrojoną w nóż. Zapis video rodzi pytanie czy tak radykalne środki były rzeczywiście niezbędne.

Do zdarzenia doszło na punkcie kontrolnym Qalandiya na Zachodnim Brzegu. Palestyńska kobieta ubrana w hijab była uzbrojona w nóż i prawdopodobnie chciała zaatakować nim żydowskich policjantów.

Do podobnych ataków dochodziło już w Izraelu wielokrotnie tym niemniej zapis video rodzi pytanie czy tak drastyczne środki, czyli śmiertelne postrzelenie kobiety, były niezbędne w tym konkretnym przypadku.

Michalkiewicz. The Movie

Pomijając fakt, że żydowscy policjanci nie próbowali jej w żaden sposób obezwładnić, kobieta w momencie oddania śmiertelnego strzału stała i znajdowała się w odległości uniemożliwiającej atak za pomocą noża.

Nawet jeżeli założymy, że strzał był niezbędny ze względów bezpieczeństwa to powinien być wykonany w taki sposób aby obezwładnić napastnika, trafiając na przykład w nogę, a nie zabić.

W innym przypadku możemy właściwie mówić o wykonanej z zimną krwią egzekucji.

Jeżeli kobieta zamierzała dokonać ataku terrorystycznego z użyciem tzw. pasu szahida czyli materiałów wybuchowych znajdujących się na ciele, to raczej nie wyciągałaby wcześniej noża demaskując się.

Po drugie jeśli by tak rzeczywiście było i kobieta miała na sobie pas szahida, to strzał w korpus, który oddano, mógł spowodować jego eksplozję. Sądząc po tym, iż został jednak oddany, żydowscy policjanci raczej nie brali pod uwagę takiej wersji zamachu.