
Polacy powyżej 35. roku życia są mniej chętni do zakupów online, niż młodzi zamożni mieszkańcy dużych miast – wunika z raportu GfK Polonia.
Raport „Omnichannel 2019” GfK Polonia informuje, że obecnie zakupy stacjonarnie robi ok 15 milionów Polaków, zaś internetowo 11 milionów.
Autorzy raportu, w oparciu o badania, wskazują, że skłonność do zakupów w Internecie skorelowana jest z wielkością zamieszkiwanej przez konsumenta miejscowości.
Osoby wywodzące się z dużych miast i osiągające wyższe zarobki dużo chętnie korzystają z możliwości zrobienia zakupów on-line. Duże miasta są głównymi beneficjentami dynamicznie rozwijającego się w Polsce e-handlu.
Skłonność do robienia zakupów w sieci rośnie również w mniejszych miejscowościach, lecz nie tak dynamicznie jak w metropoliach.
Najbardziej niechętni zakupom on-line są mieszkańcy powiatu przemyskiego. Zakupy przez Internet największą popularnością cieszą się w Sopocie. Mieszkańcy pomorskiego kurortu korzystają z takiej możliwości dwa razy częściej niż reszta Polaków.
Wysokim wskaźnikiem zakupów on-line na Pomorzu cieszy się Trójmiasto i całe Kaszuby z wyjątkiem północnego skrawka. Z kolei w mazowieckiem bardzo wysoki wynik ma Warszawa i okalające ją miejscowości. W Wielkopolsce wysoko jest Poznań.
Rzadziej na zakupy on-line decydują się osoby po 35. roku życia. Na mapie Polski wyraźnie widać dysproporcje pomiędzy zachodem, na którym ludzie często decydują się na zakupy przez Internet, i wschodem gdzie ta praktyka wciąż jest jeszcze rzadkością.
Źródło: Wirtualne Media