W Rosji zakończyły się ogromne manewry wojskowe. Brało w nich udział ponad 100 tysięcy żołnierzy [VIDEO]

Desant żołnierzy ze śmigłowca fot. Ministerstwo obrony Rosji
Desant żołnierzy ze śmigłowca fot. Ministerstwo obrony Rosji

W Rosji zakończyły się ćwiczenia „Centr-2019”. Brało w nich udział 128 tysięcy żołnierzy z wielu państw. Ostatniego dnia przeprowadzono spektakularny desant.

Ćwiczenia rozpoczęły się 16 września i trwały 6 dni. Prócz ogromnej ilości żołnierzy wykorzystano w nich ponad 20 tys. sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego.

W manewrach brali udział żołnierze z Rosji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu oraz Chin.

Pojawiły się także jednostki z Indii i Pakistanu, co jest zaskakujące biorąc pod uwagę napięcia jakie mają miejsce w Kaszmirze.

Terenem ćwiczeń były poligony w obwodach: orenburskim, czelabińsim, kurgańskim, astrachańskim i kemerowskim, oraz na terytorium Dagestanu, Kraju Ałtajskiego i na wodach Morza Kaspijskiego.

Po raz pierwszy w historii przeprowadzono desant całej jednostki wraz z jej uzbrojeniem i sprzętem.

Należący do 98 Dywizji Powietrznodesantowej 331 Pułk Powietrznodesantowy liczący prawie 2000 żołnierzy i posiadający na stanie ponad 200 pojazdów został przetransportowany przez 71 samolotów Ił-76.

Żołnierze otrzymali 20 minut na załadunek do transportowców. Samoloty startowały z lokalizacji odległych o 1500 kilometrów, a spadochroniarze lądowali w nieznanym sobie terenie i mieli zdobyć lotnisko „wroga”.

Po raz pierwszy przeprowadzono także podobną operację desantową z wykorzystaniem śmigłowców. Żołnierze 31 Pułku Kawalerii Powietrznej wykorzystali maszyny Mi-8, Mi-26 i Mi-24.