Duże kłopoty „Pancernego Mariana”! Rządowy specjalista od wynajmu pokojów na godziny pod lupą CBA

Marian Banaś / Fot. PAP
Marian Banaś / Fot. PAP
REKLAMA

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje oświadczenia majątkowe obecnego prezesa NIK, Mariana Banasia. Kontrola ma się zakończyć w drugiej połowie października – oświadczyło CBA.

Jak informuje CBA, zgodnie z ustawą o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym postępowanie może trwać do dziewięciu miesięcy.

REKLAMA

„CBA realizując swoje ustawowe obowiązki prowadzi od 16 kwietnia br. kontrolę oświadczeń majątkowych Pana Mariana Banasia. Postępowanie obejmuje oświadczenia majątkowe złożone w latach 2015-2019. Planowany termin zakończenia kontroli przypada na drugą połowę października br.” – napisano w oświadczeniu CBA.

Biuro zaznaczyło, że zgodnie z ustawą o CBA, postępowanie może trwać do dziewięciu miesięcy, z ewentualną możliwością przedłużenia.

„Jej przedłużenie w tym czasie wynika z potrzeby zgromadzenia niezbędnej dokumentacji. Do chwili zakończenia kontroli CBA, jak w każdym innym przypadku, nie informuje o szczegółach toczącego się postępowania ani też nie przesądza o jego wynikach” – oświadczyło CBA.

Superwizjer” TVN podał 21 września, że były minister finansów i nowy szef Najwyższej Izby Kontroli, Marian Banaś, wpisał do oświadczenia majątkowego: dwa domy, grunty rolne oraz kamienicę. Kamienicę oraz dwa mniejsze mieszkania wynajmuje.

Jak informują dziennikarze programu, kamienica położona jest w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Mieści się w niej niewielki pensjonat oferujący gościom pokoje na godziny, powiązany z krakowskim światem przestępczym.

Jak podkreślono w dziennikarskim materiale śledczym, w 2016 roku Marian Banaś zadeklarował, że sprzeda kamienicę, ale nigdy do tego nie doszło. Umowa przedwstępna została jednak odnotowana w dokumentach sądowych. Jak podano, niedoszłym nabywcą jest 30-letni Dawid O., który jednocześnie prowadzi pensjonat w kamienicy ministra.

Dwupiętrowa kamienica przy ul. Krasickiego na krakowskim Podgórzu, przy której – jak informują media – znajdował się dom schadzek, do niedawna wyróżniała się czerwonym szyldem z napisem „Rezydencja”. 21 września wieczorem, po emisji reportażu, szyld zaklejono czarną folią. Kilka dni wcześniej, tuż po zapowiedzi wyemitowania materiału dziennikarskiego, z internetu znikła oferta wynajmu pokoi na godziny.

Co znajduje się w oświadczeniu majątkowym?

Ostatnie oświadczenia majątkowe Mariana Banasia, złożone przy obejmowaniu resortu finansów, zostały usunięte ze strony kancelarii premiera po emisji reportażu. Marian Banaś figuruje jednak także w wykazie jako były minister.

W dokumencie majątkowym Marian Banaś wymienia: dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych położony na działce 30 arów – jako tytuł prawny widnieje „własność żony”; mieszkanie własnościowe o powierzchni 76 metrów kwadratowych – jest to współwłasność z żoną; gospodarstwo rolne o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych, mieści się na nim „dom rodzinny o powierzchni 50 metrów kwadratowych” – tytuł prawny to własność; lokal mieszkalny o powierzchni 71 metrów kwadratowych – nieruchomość została zakupiona w 2018 roku na własność; mieszkanie własnościowe o powierzchni 40 m”; „kamienica własnościowa o powierzchni 400 m, własność” – dochód z wynajmu wymienionych nieruchomości wyniósł w roku 2018 – 65,7 tys. zł.

Jak poinformowano w materiale „Superwizjera”, kamienica stała się zabezpieczeniem dla kredytu na kwotę ponad 2,6 miliona złotych przyznanego przez Bank Ochrony Środowiska firmie, w której pracował syn Mariana Banasia. Jak wynika z ustaleń „Superwizjera”, Banaś nie poinformował o tym fakcie w swoim oświadczeniu majątkowym.

Źródło: PAP

REKLAMA