Edward Snowden na okładce swojej książki. Foto: PAP/DPA
Edward Snowden na okładce swojej książki. Foto: PAP/DPA

Edward Snowden to były agent CIA, który poinformował świat o masowej inwigilacji. Niedawno napisał autobiografię pt. „Pamięć nieulotna”. W książce pisze o swojej fobii przed Polakami.

Uciekając przed wywiadem Stanów Zjednoczonych, w drodze do Ekwadoru, Edward Snowden pisał tak:

– Martwiła mnie długa przerwa w podróży w Moskwie, gdzie mieliśmy czekać niemal 20 godzin na lot do Hawany. Znacznie bardziej bałem się jednak następnego etapu. Lot z Rosji na Kubę przecinał przestrzeń powietrzną NATO. Nie byłem szczególnie zachwycony perspektywą przelotu nad Polską, która w trakcie całego mojego życia robiła wszystko, żeby zadowolić amerykański rząd.

Michalkiewicz. The Movie

Zdaniem byłego agenta CIA Polska niejednokrotnie dawała wyraz swojej usłużności względem „Wujka Sama”. Jednym z głównych dowodów, na to, że Polacy są w stanie zrobić dla Amerykanów wszystko, łącznie z „odwalaniem brudnej roboty”, były według Snowdena słynne więzienia CIA, o których opinie publiczną informował św. Pamięci Andrzej Lepper.

– Polska gościła nawet tajne więzienia CIA, gdzie moi koledzy z wywiadu stosowali wobec więźniów „wzmocnione techniki przesłuchań”, co jest eufemizmem z czasów ery Busha oznaczającym tortury – pisze swojej autobiografii Snowden.

Co ujawniła Edward Snowden?

Były agent CIA ujawnił proceder masowej inwigilacji. Analitycy NSA mieli nieograniczony dostęp do plików, maili, wiadomości, wyników wyszukiwania czy historii przeglądarki swoich celów. Totalitarne działania nie ograniczały się tylko do Stanów Zjednoczonych – podsłuchiwani byli również obywatele Unii Europejskiej, w tym Angela Merkel.

Obecnie Snowden ucieka przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, który zarzuca mu zdradę stanu.

Źródło: „Pamięć nieulotna” Edward Snowden