Pancerny Marian dostał kamienicę z „hotelem na godziny” w podarunku. Kuriozalne tłumaczenie szefa NIK

Marian Banaś / PAP
Marian Banaś / PAP

Marian Banaś wyjaśnił, w jaki sposób stał się właścicielem kamienicy, w której mieścił się hotel „na godziny”. Dostał ją w podarunku.  

„Pancerny Marian” miał poznać 30 lat temu żołnierza AK, z którym się zaprzyjaźnił i który „przekazał mu swoją starą kamienicę rodzinną”.

30 lat temu poznałem żołnierza AK, z którym się zaprzyjaźniłem jeszcze w latach 80., W 2007 roku w umowie dożywocia przekazał mi swoją starą kamienicę rodzinną, którą ja wyremontowałem. Stąd się wziął mój majątek – oznajmił Marian Banaś.

Szef NIK pojawił się 23 września w programie „Gość Wiadomości”, gdzie zapowiedział także swój bezpłatny urlop do czasu zakończenia kontroli CBA.

Superwizjer” TVN podał 21 września, że były minister finansów i nowy szef Najwyższej Izby Kontroli, Marian Banaś, wpisał do oświadczenia majątkowego: dwa domy, grunty rolne oraz kamienicę. Kamienicę oraz dwa mniejsze mieszkania wynajmuje.

Jak informują dziennikarze programu, kamienica położona jest w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Mieści się w niej niewielki pensjonat oferujący gościom pokoje na godziny, powiązany z krakowskim światem przestępczym.

Jak podkreślono w dziennikarskim materiale śledczym, w 2016 roku Marian Banaś zadeklarował, że sprzeda kamienicę, ale nigdy do tego nie doszło. Umowa przedwstępna została jednak odnotowana w dokumentach sądowych. Jak podano, niedoszłym nabywcą jest 30-letni Dawid O., który jednocześnie prowadzi pensjonat w kamienicy ministra.

Dwupiętrowa kamienica przy ul. Krasickiego na krakowskim Podgórzu, przy której – jak informują media – znajdował się dom schadzek, do niedawna wyróżniała się czerwonym szyldem z napisem „Rezydencja”. 21 września wieczorem, po emisji reportażu, szyld zaklejono czarną folią. Kilka dni wcześniej, tuż po zapowiedzi wyemitowania materiału dziennikarskiego, z internetu znikła oferta wynajmu pokoi na godziny.

Co znajduje się w oświadczeniu majątkowym?

Ostatnie oświadczenia majątkowe Mariana Banasia, złożone przy obejmowaniu resortu finansów, zostały usunięte ze strony kancelarii premiera po emisji reportażu. Marian Banaś figuruje jednak także w wykazie jako były minister.

W dokumencie majątkowym Marian Banaś wymienia: dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych położony na działce 30 arów – jako tytuł prawny widnieje „własność żony”; mieszkanie własnościowe o powierzchni 76 metrów kwadratowych – jest to współwłasność z żoną; gospodarstwo rolne o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych, mieści się na nim „dom rodzinny o powierzchni 50 metrów kwadratowych” – tytuł prawny to własność; lokal mieszkalny o powierzchni 71 metrów kwadratowych – nieruchomość została zakupiona w 2018 roku na własność; mieszkanie własnościowe o powierzchni 40 m”; „kamienica własnościowa o powierzchni 400 m, własność” – dochód z wynajmu wymienionych nieruchomości wyniósł w roku 2018 – 65,7 tys. zł.

Jak poinformowano w materiale „Superwizjera”, kamienica stała się zabezpieczeniem dla kredytu na kwotę ponad 2,6 miliona złotych przyznanego przez Bank Ochrony Środowiska firmie, w której pracował syn Mariana Banasia. Jak wynika z ustaleń „Superwizjera”, Banaś nie poinformował o tym fakcie w swoim oświadczeniu majątkowym.

Źródło: PAP