Kardynał Stefan Wyszyński będzie beatyfikowany. Papież Franciszek podpisze dekret o cudzie dokonanym za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia

Prymas Kardynał Stefan Wyszyński fot. domena publiczna autor: MJanusz Trocha
Prymas Kardynał Stefan Wyszyński fot. domena publiczna autor: MJanusz Trocha
REKLAMA

W czerwcu 2020 roku ma dojść do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego – donosi „Tygodnik Powszechny”. 1 października zbierze się komisja kardynałów i biskupów, która ma zatwierdzić i przedstawić papieżowi do podpisu dekret o cudzie dokonanym za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia.

Według informacji Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, na które powołuje się „Tygodnik Powszechny, po podpisaniu dekretu przez papieża wyznaczona zostanie dokładna data uroczystości. Beatyfikacja odbędzie się w czerwcu 2020 r. w Warszawie.

REKLAMA

W listopadzie 2018 roku konsylium lekarskie w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziło cud (uznało niewytłumaczalność z medycznego punktu widzenia) uzdrowienia młodej dziewczyny za przyczyną kard. Stefana Wyszyńskiego.

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Dokładnie 23 lata później został wyświęcony na kapłana.

Podczas II wojny światowej jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się m.in. we Wrociszewie i w założonym przez matkę Elżbietę Czacką zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą. W okresie Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy “Kampinos” AK.

W 1946 r. papież Pius XII mianował ks. prof. Wyszyńskiego biskupem, ordynariuszem lubelskim. 22 października 1948 r. został mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski.

12 stycznia 1953 r. abp Wyszyński został kardynałem. W latach sześćdziesiątych czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II. Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

Rocznica aresztowania przez komunistyczny reżim

Dzisiaj mija 66. rocznica aresztowania przez władze komunistyczne prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 25 września 1953 roku przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach.

W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu.

REKLAMA